Používání značky B31, umisťování semaforů před stanice tramvají

Používání značky B31, umisťování semaforů před stanice tramvají
Žádost o poskytnutí informace:

„…zda je používání značky B 31 s nápisem “zákaz objíždění vozidel MHD“ legální. Dále žádám o informaci, zda je legální umisťování semaforů před stanice tramvají s nástupním ostrůvkem (mimo přechody pro chodce), které zabraňují vjezdu vozidel v době, kdy je tramvaj ve stanici. Toto opatření znamená, spolu se zlomyslnými stavebními úpravami, že celou Francouzskou ulicí musí řidič následovat tramvaj. Domnívám se, že se jedná v obou případech o jasnou šikanu. V případě, že jsou obě opatření legální, žádám zdůvodnění vzhledem k jejich nezbytnosti nebo obecnímu zájmu.“

Odpověď:
Dopravní značky jsou upraveny ve vyhlášce č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. V popisovaném případě má žadatel zřejmě na mysli pravděpodobně značku č. B 32 Jiný zákaz (č. B 31 je Zákaz vjezdu pro jezdce na zvířeti). Tato značka skutečně umožňuje stanovit jiný zákaz než ten, který je možno vyjádřit zákazovou značkou uvedenou v příloze citované vyhlášky.
Místní úpravu provozu, a tedy i obsah značky č. B 32, stanovuje příslušný správní orgán dle ustanovení § 77 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), opatřením obecné povahy. Stejně tak tomu je v případě světelných signálu.
Pokud má žadatel o legálnosti stanovené místní úpravy pochybnosti, je nutné obrátit se na příslušný správní orgán, resp. na orgán příslušný k přezkumu opatření obecné povahy, kterým byla místní úprava stanovena. V případě, že má žadatel na mysli místní úpravu na ulici Francouzská na Praze 2, resp. Praze 10, příslušným správním orgánem je Úřad městské části Praha 2, resp. Úřad městské části Praha 10. Orgánem přezkumu je pak Magistrát hlavního města Prahy.