Zimní cesty autem

Zimní cesty autem
06.02.2020 16:38:56Zimní výbava
Zimní cesty autem

„Zima odděluje řidiče od držitelů řidičských oprávnění.“ Tak praví staré řidičské pořekadlo. Aby ani Vás mráz a sníh nezaskočil, sestavili jsme pro Vás několik tipů, které Vám pomohou zimní období na silnicích přežít v bezpečí.

JAK VYBAVIT AUTO

Vhodné pneumatiky

Naprostou nutností jsou zimní pneumatiky s hloubkou dezénu minimálně 4mm. Ty zajistí i na ledu či sněhu dobrou přilnavost a zkrátí brzdnou dráhu.

Dostatek paliva

V zimě je zvýšené riziko, že zůstanete stát v koloně. Pokud se do takové dostanu, je dobré mít dostatek paliva, pak totiž mohu auto nechat delší dobu nastartované a udržet v něm dostatečné teplo.

Jídlo, nápoje a deka

Ze stejného důvodu je lepší mít u sebe něco k jídlu a k pití a teplou deku na přikrytí.

Kapalina do ostřikovačů

Kvalitně očištěná skla základem pro dobrý výhled řidiče, a to i od soli a bláta. Během zimy volíme nemrznoucí kapaliny vhodně podle nejnižší možné teploty.

Lopatka

Všimli jste se v kopcích žluté nádoby s pískem nebo kamením? Lopatka u nich ale nebývá. Pokud nechcete nosit písek v dlaních, doporučujeme lopatku s sebou vozit.

Smetáček

Auta se „sněhovou čepicí“ bývají nejen nevkusná, ale hlavně nebezpečná. Při tom stačí vzít smetáček a sníh jednoduše omést. Smetáček se navíc může hodit na očištění lyží pokud se chystáte domů ze svahu.

Škrabka na led

Platební karta na seškrábání předního skla? Pokud s ní chcete ještě někdy zaplatit doporučujeme vozit raději škrabku.

Řetězy

Ani tam, ani zpátky. Když dojdete až do bodu, že se nebudete moc hnout, budete rádi, že máte sněhové řetězy. Doporučujeme si také doma v klidu s návodem projít postup, jak řetězy nasadit. Jak se říká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Startovací kabely

V zimě se může lehko stát, že auto nebude chtít „naskočit“. Pokud už seženete zachránce, musíte mít, jak se propojit. Se startovacími kabely se však nechte zaškolit, špatným zacházením by mohlo dojít k poškození elektroniky v autě!

NEŽ VYJEDU

Pokud už mám správně vybavené auto a chystám se vyrazit, je nutné se na jízdu také řádně připravit. Pojďme si projít věci, které udělat, než za volant usednu.

Dostatečná časová rezerva

Na zimních silnicích Vás může potkat nejedna komplikace, počítejte s tím. Nejezděte na minutu přesně a nechte si radši větší časovou rezervu, v cíli si pak můžete dát třeba zaslouženou kávu.

Čisté auto

Koukat z auta jako „z tanku“, tedy jenom malým průhledem, je neskutečný hazard. Než vyjedete, očistěte důkladně okna od ledu a ze střechy smeťte „sněhovou čepici“.

Dopravní situace

Zjistěte si před odjezdem situaci na trase, na kterou se chystáte. K tomu Vám pomohou například jednotlivé navigace nebo služba Ředitelství silnic a dálnic, kterou naleznete na webu www.dopravniinfo.cz.

Počasí

Podívat se na předpověď počasí zabere nejvýše několik a rázem získáte přehled o tom, co vás může potkat. „Kdo je připraven, není překvapen.“

Vhodné oblečení

Silná péřová bunda sice dobře zahřeje, v autě ji ale radši odložte. Proč? Nejen že Vás omezuje v hybnosti a manévrovatelnosti, bezpečnostní pásy se společně se silnou bundou stávají dokonce nebezpečné. Malé dítě může při nehodě díky „péřovce“ dokonce vyletět z dětské sedačky.

PŘI JÍZDĚ

Jízda v zimně má svá specifika. Jaká to jsou?

Riziková místa

Lesy, mosty, horizonty, dlážděné silnice, úseky kolem rybník. To jsou místa, kde Vás v zimě mohou čekat zrádné situace, a to i při teplotách nad nulou. Pamatujte na to a upravte rychlost.

Přestávky

Jízda v zimě je náročná. Nezapomínejte si občas dopřát přestávku. Zvláště pokud pociťujete únavu, je lepší na chvilku zastavit, protáhnout se a dát si třeba kávu nebo čaj na pumpě.

Defenzivní jízda

Klid a rozvaha. To je klíč ke šťastné cestě. Jeďte v klidu a nikam zbytečně nespěchejte.

Zpět na výpis článků