Aktuální opatření v dopravě

Aktuální opatření v dopravě
14.11.2020Média a tiskové zprávy

Shrnujeme aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy.

Aktuální opatření v dopravě

Platnost řidičských průkazů

V době trvání nouzového stavu se pohlíží na řidičské průkazy jako na platné. Platnost je ale vázaná pouze na dobu trvání nouzového stavu a platí na území České republiky. Přesto doporučujeme s výměnou nečekat a průkaz si vyměnit. Seznam všech obcí s rozšířenou působností, kde je možné si řidičský průkaz vyměnit je na stránkách Ministerstva dopravy.

 Více informací v tomto článku

Stanice technické kontroly

STK zůstávají v provozu, aktuální vládní opatření se na ně nevztahují. Je tedy nadále možné provést technickou kontrolu vozidel. Jízda bez platné STK je brána jako přestupek.

Autoškoly

Od pondělí 23. 11. jsou umožněny teoretické i praktické závěrečné testy v autoškolách. Klasický výcvik povolený není. Výcvik může být prováděn až od 3. stupně PES.
 


Ukládání značek do depozitu

Česká kancelář pojistitelů a Ministerstvo dopravy během nouzového stavu umožňují vyřadit vozidlo z provozu podáním žádosti elektronickou formou na úřad. Značka se odevzdá později.

Program Covid BUS

Podmínky pro autobusové dopravce přijíždějící do ČR

Zákaz jízdy kamionů o víkendech a svátcích nedoznal žádných změn, vše je stejné jako před kovidovou epidemií.


Omezení některých vlakových spojů


České dráhy
ČD od 19. 10. omezily některé dálkové a regionální spoje. Omezení dálkových spojů se týká pouze mimo dopravní špičku v okrajových časech:
  •     Z Prahy do Hradce Králové
  •     Z Prahy do Děčína
  •     Z Prahy do Brna
  •     Z Prahy do Českých Budějovic
  •     Z Kolína do Ústí nad Labem
  •     Z Českých Budějovic do Brna
  •     Z Ostravy do Čadce
Vlaky Pendolino
Od středy 28. října nepojedou v úseku Praha – Ostrava – Bohumín komerční vlaky SC Pendolino, výjimkou bude jeden pár spojů SC 241 / 240 Pendolino Košičan, který pojede v celé trase Praha – Ostrava – Košice a zpět. Vedle již dříve zrušených vlaků IC Opavan (spoje IC 502, 513 a 514 v trase Praha – Opava a zpět) a IC Ostravan (spoje IC 508, 511, 518 a 519 v trase Praha – Bohumín a zpět) nově nepojede také pár vlaků Ostravan Ex 549 (od 28. října) / Ex 548 (od 29. října) mezi Prahou a Návsím.

Cestující mezi metropolí a Ostravskem budou moci i nadále využít osm vlaků Českých drah v každém směru, a to expresy Ostravan mezi Prahou, Ostravou a Žilinou, expresy Silesia a Cracovia mezi Prahou, Ostravou a Varšavou, resp. Krakovem a pár vlaků IC 517 / 516 mezi Prahou a Bohumínem.

Pendolina, která jezdí v kategorii IC mezi Prahou a Karlovými Vary (IC 504 / 505), resp. Františkovými Lázněmi (IC 512 / 515), pojedou v těchto úsecích i po 28. říjnu bez omezení. 


Konkrétní omezené spoje naleznete na webové adrese - https://www.cd.cz/info/aktuality/-34450/

Nebo na webu MD - https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Ceske-drahy-omezi-od-pondeli-19-rijna-provoz-nekt

Ověření spoje je možné vyhledat v aplikaci Můj vlak, případně ve vyhledávačích spojení. 

Regiojet
Regiojet omezuje některé spoje v mimošpičkových okrajových časech. Omezení se týká linek z Brna do Bohumína a zpět, dále linek z Prahy do Bohumína a Havířova. Celkový přehled omezených linek se dozvíte na webové stránce Regiojetu

Cestování do vybraných zemí

Nový cestovatelský semafor od 9. 11.

Česká republika se od pondělí připojuje k evropskému semaforu zemí podle míry nákazy a výrazně se tak mění pravidla pro cestování do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví má v gesci aktualizaci tohoto semaforu, proto tak semafor v současném stavu a aktuální pravidla pro cesty z/do České republiky najdete na tomto odkazu.

Slovensko
Slovensko přeřadilo Českou republiku mezi červené země, a to od pátku 18. září 2020. Osoby přijíždějící z České republiky se musejí prokázat negativním testem RT-PCR na onemocnění COVID-19 ne starším 72 hodin, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica),  nastoupit domácí karanténu a nejdříve  5. den se nechat otestovat.
 
Detaily zmíněného opatření vč. možných výjimek jsou nově specifikovány Opatřením Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky ze dne 29.9.2020, které je možno najít na webových stránkách tohoto úřadu  http://www.uvzsr.sk/

Německo
Od pondělí 16. 11. je Německo nově zařazeno na semoforu do červené kategorie. Platí tedy povinnost předložit negativní test na koronavirus při návratu ze Německa. Nadále platí výjimka pro cestu kratší než 12h.

Od pondělí 9. listopadu platí nová pravidla pro cestování do Německa. Při vstupu je nutné vyplnit elektronický formulář - k dispozici zde. Po kliknutí k dispozici i v českém jazyce. Formulář slouží pro evidenci přijíždějících občanů z červených (rizikových) zemí. Hranice uzavřené nejsou, probíhají namátkové kontroly ve vnitrozemí.

Každá spolková země si určuje vlastní karanténní opatření. Proto zde uvádíme odkazy na web na česká zastoupení v Bavorsku a Sasku. V němčině případně angličtině jsou k dispozici informace z Hamburgu.

Celkové informace o Německu najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Švýcarsko
Češi přijíždějící do Švýcarska musí nastoupit od pondělí 14. září povinnou 10 denní karanténu a kontaktovat místní úřady. Výjimku z karantény mají například řidiči mezinárodní nákladní dopravy nebo lidé pracující ve zdravotnictví apod. 

Cestující musí po překročení hranic neprodleně dojet do místa bydliště či přechodného ubytování a tam strávit následujících 10 dnů. Do dvou dnů musí kontaktovat lokální úřady. V případě autobusových zájezdů cestující hromadně vyplní formuláře, společnost je vybere a zašle na emailovou adresu švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví – CH.focalpoint@bag.admin.ch. Případně musí mít cestující kdykoliv k dispozici tento formulář ke kontrole. Formulář je k dispozici ke stažení na konci tohoto článku.

Karanténu je nutné dodržet i při negativním testu na koronavrius. Při porušení výše zmíněných podmínek hrozí pokuta ve výši 10 000 švýcarských franků.

Nadále je možné tranzitovat přes švýcarská letiště, přejíždět přes zemi z dovolené do ČR nebo tranzitovat autobusy a vlaky. Podmínkou je nezdržet se ve Švýcarsku více než 24 hodin.

Pro více informací doporučujeme sledovat stránku Ministerstva zahraničních věcí o Švýcarsku.

Rakousko
Osoby přijíždějící do Rakouska z Prahy musí předložit negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin. Ostatní občané ČR tuto povinnost nemají. V případě, že test člověk nemá, musí nastoupit na vlastní náklady do karantény a do 48 hodin požádat o test. Při negativním výsledku karanténa končí. 
Osoby, které přijždějí z Prahy na vídeňské letiště za účelem odletu nebo za účelem odvozu osoby blízké přilétající na letiště, nepotřebují test na Covid-19 za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět  z letiště na hranice s ČR absolvují  na rakouském území bez zastávky.

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí o Rakousku

Polsko
Pro dopravce v silniční dopravě platí omezení pro vjezd do Polska. Vozidlo s více než 9 sedadly musí být obsazeno pouze z 50%, aby mohlo projet do Polska, nebo z 30%, pokud jsou v technickém osvědčení zavedeny místa k stání. V takovém případě se do 30% počítají jak sedadla, tak místa ke stání. Opatření jsou zavedené pro zamezení šíření nákazy koronavirem.


 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků