Dan Ťok: Mýty o mýtu

Dan Ťok: Mýty o mýtu
8.6.2015Tiskové zprávy

Mýty o mýtu (reakce ministra dopravy Dana Ťoka na článek v Mladé frontě Dnes):

 

„Včerejší emotivně napsaný článek nazvaný "Změna plánu, mýtné brány zůstanou" a komentář k němu přispěly opět do nekonečného seriálu "mýty o mýtu".

Autor v nich líčí drama, ve kterém členové řídícího výboru pro mýto byli zděšeni pravdou, ze které se doma nejdříve probudili, a někteří hned běželi vyprávět o svém šoku do novin.

Ano, na řídícím výboru jsme jeho členům a zástupcům politických stran představili pracovní materiál, o kterém budeme dále jednat. Říkáme v něm, že státu může hrozit ztráta ve výši až deseti miliard korun, pokud bude ignorovat stávající smlouvu a její dodatky se současným provozovatelem. Současně jsme představili možné alternativní řešení, jak naplnit usnesení vlády. O riziku ztrát není samozřejmě v článku MF DNES ani čárka.

Redaktor zároveň špatně poslouchal svůj zdroj, který zřejmě seděl na řídícím výboru. Pak by totiž také napsal, že jsme mluvili o důsledcích smlouvy se stávajícím dodavatelem a dodatcích, kterých jsou desítky, nikoliv o nějaké mytické existenci jakéhosi "tajného" dodatku. Jeden z nich opravdu říká, že současný dodavatel může stavět mýtné brány na všech úsecích dálnic, které získají stavební povolení do konce roku 2017. K tomu je dobré dodat, že jeden ze členů výboru přiznal, že jako bývalý zaměstnanec ministerstva v roce 2007 takový dodatek schválil, musel dokonce přerušit kvůli tomu dovolenou. Někteří raději mlčeli.

Hledáme řešení problému, který způsobily předchozí vlády a který se neodvážila včas řešit žádná dosavadní politická reprezentace. Odpovědnost si všichni přehazují jako horký brambor a emotivně vykřikují, že by za chyby měl jít někdo sedět. Nikdo ale se žádným řešením dosud nepřišel a nikdo za současný stav ani nenesl odpovědnost.

Dostáváme se před těžkou otázku: buď chceme neustále zabíjet nositele špatných zpráv, nebo se zaměříme na vyřešení výběru mýta. Nechce se mi věřit, že všechny útoky a úniky dílčích variant do médií jsou spíš vedeny snahou a s cílem nic nevyřešit a točit se v bludném kruhu.“

 

(Komentář ministra dopravy s názvem Mýty o mýtu je reakcí Dana Ťoka na článek Změna plánu, mýtné brány zůstanou, který vyšel v Mladé frontě Dnes v pátek 5. června 2015.)

Zpět na výpis článků