Dan Ťok: V ČR se prodalo 148.000 aut dotčených kauzou koncernu Volkswagen, MD chystá vlastní testy

Dan Ťok: V ČR se prodalo 148.000 aut dotčených kauzou koncernu Volkswagen, MD chystá vlastní testy
30.9.2015Tiskové zprávy

Dan Ťok: V ČR se prodalo 148.000 aut dotčených kauzou koncernu Volkswagen, MD chystá vlastní testy

V Česku se prodalo 148 tisíc vozidel s dieselovým motorem z koncernu Volkswagen (VW), u nějž mohlo docházet ke zkreslování homologační zkoušky. Zástupci Škoda AUTO a koncernu Volkswagen to dnes sdělili ministru dopravy Danu Ťokovi. Do konce října ministerstvo od výrobce obdrží technické řešení tohoto problému. Ministerstvo dopravy zároveň už příští týden zahájí nezávislé testy vzorku vozidel VW, které ověří jejich emisní hodnoty.

Dle aktuálních informací od zástupců ŠKODA AUTO a koncernu VW se v ČR prodalo zhruba 148.000 vozů s dotčeným dieselovým motorem, cca 101.000 značky Škoda, 38.000 Volkswagen (osobní i užitkové vozy), 7.000 Audi a 1.800 Seat. Jedná se o vozy prodané dealerskou sítí v ČR, nikoliv všechna vozidla v provozu. Ta mohla totiž být jak exportována, tak importována. „Vyžádali jsme si kódy VIN a další technické parametry. Na jejich základě určíme porovnáním s Centrálním registrem vozidel přesný počet všech dotčených vozidel, která jsou v ČR v provozu. Tyto podrobné údaje nám Škoda Auto a koncern VW poskytnou během několika dnů,“ řekl ministr Dan Ťok.

Do konce října má výrobce Ministerstvo dopravy seznámit s technickým řešením pro provozovatele dotčených aut. Přislíbil zároveň v této věci poskytovat veřejnosti maximum informací. „Pro majitele dotčených vozů je nyní podstatné, že jejich auta jsou plně funkční, bezpečná a mohou být nadále užívána,“ dodal ministr Ťok. V co nejkratším čase ŠKODA AUTO a koncern VW s podporou MD zorganizují servisní akci. „Akci jsme připraveni zahájit do 14 dnů od toho, kdy výrobce představí technické řešení pro daný typ motoru. Pro všechny provozovatele aut bude dobrovolná. Každému ale doporučuji, aby si auto s dotčeným motorem nechal zdarma zkontrolovat. Náklady této akce hradí výrobce,“ doplnil Ťok.

Současné vozy koncernu VW s dieselovým motorem splňujícím normu Euro 6 jsou podle výrobce zcela v pořádku. Ministerstvo dopravy je nicméně odpovědné za to, že tyto informace nezávisle ověří a zkontroluje. Rozhodlo se proto provést test vzorku vozidel VW v nezávislé technické zkušebně. „Vybereme dvě nová vozidla třídy Euro 6, jedno Škoda, jedno z ostatní produkce koncernu a dva starší vozy třídy Euro 5 s inkriminovaným dieselovým motorem. Chceme mít jistotu, že všechna vozidla na našich silnicích splňují emisní normy stanovené pro homologaci,“ uzavřel ministr Dan Ťok. Cílem testu je ověřit, že vybrané vozidlo jako typ splňuje emisní požadavky dané evropskými předpisy. Poté, co výrobce přijde s nápravným technickým opatřením pro dotčené dieselové motory, ověří MD znovu i tyto typy vozů, tak aby již u nich nedocházelo ke zkreslování údajů o emisních hodnotách.   

Postup ve vyšetřování případu koordinuje ministr dopravy Dan Ťok také se svým německým a britským protějškem. Ve Velké Británii se odehrává homologace vozů Škoda pro evropský trh. S německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem bude ministr Ťok o věci jednat znovu příští týden, během zasedání ministrů dopravy EU v Lucemburku.

 

 

Zpět na výpis článků