Děláš to taky! – kdo se nedívá, umírá…

Děláš to taky! – kdo se nedívá, umírá…
8. 9. 2015Média a tiskové zprávy

38 vs. 32 – takové je skóre „nesprávného způsobu jízdy“ a „nepřiměřené rychlosti“ o letošních prázdninách, v souboji o nejtragičtější příčinu letních nehod. Pod pojmem „nesprávný způsob jízdy“ se v policejních statistikách ukrývá prakticky vše, co z volantem dělat nemáme, a přesto děláme. Telefonovat sice smíme jenom s hands-free, ale i to řada lidí porušuje, další ladí autorádio,nebo nastavují klimatizaci. To vše odvádí pozornost řidiče od toho, co se děje na silnici před ním. Ono i samotné telefonování ovlivňuje schopnost řidiče vnímat situaci na silnici i jeho duševní kapacitu potřebnou pro rychlé a bezchybné řešení problémů. Přitom právě nesprávný způsob jízdy je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

„Nesprávný způsob jízdy, pod kterým najdeme vlastně nevěnování se řízení z jakéhokoliv důvodu, je především v letních měsících od roku 2010, s výjimkou roku 2014, nejčastější příčinou tragických nehod, což se potvrdilo i letos. Málokdy se podaří zjistit, proč řidič vjel nečekaně do protisměru nebo vyjel ze silnice a naboural například do stromu. Každoročně přitom při těchto nehodách zemře o prázdninách víc než 40 lidí,“ říká Martin Farář, šéf BESIPu.

„Nevěnování se plně řízení je i v letošním roce premiantem mezi příčinami nehod na našich silnicích, nezřídka s tragickými následky. Řidiči často za jízdy telefonují, pracují a nevěnují se plně řízení vozidla. Nesledují situaci v provozu a dopravní značení. Snadno tak přehlédnou jiného účastníka provozu, přejedou do protisměru či mimo vozovku a nepřizpůsobí rychlost stavu komunikace či aktuální situaci. Jak dokládá statistika, dopravní policisté za prvních 7 měsíců tohoto roku řešili celkem 17 996 přestupků v blokovém řízení týkajících se telefonování za jízdy. Za tyto přestupky uložili blokové pokuty ve výši 6 862 900 Kč. Ve srovnání s totožným obdobím loňského roku zaznamenáváme nárůst počtu těchto přestupků o 2 580 případů,“ uvádí ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

I proto je nevěnování se řízení věnován 2. díl nejnovější kampaně BESIP – „Děláš to taky!“. Děti totiž dělají to, co my dospělí….

VIDEO NAJDETE ZDE: https://www.youtube.com/watch?v=8OUlGmSSwbk

Více informací najdete na webu BESIPu.

Zpět na výpis článků