Dělníci dokončují šestikilometrový úsek mezi Slaným a Velvary, silnice odvede tranzitní dopravu mimo

Dělníci dokončují šestikilometrový úsek mezi Slaným a Velvary, silnice odvede tranzitní dopravu mimo
24.7.2020Média a tiskové zprávy

Kolem 70 zaměstnanců stavební firmy a 50 strojů pracují na dobudování zbývajících 6,3 kilometrů přeložky silnice I/16 mezi Slaným a Velvary. Na přelomu září a října začne sloužit řidičům. Především odvede kamionovou dopravu mimo obce a uleví místním obyvatelům.

Dělníci dokončují šestikilometrový úsek mezi Slaným a Velvary, silnice odvede tranzitní dopravu mimo
„Obcemi Luníkov a Ješín projede denně přes 8000 vozidel. Spousta z nich jsou nákladní. Nová silnice odvede drtivou většinu tranzitní dopravy mimo obce, zvýší bezpečnost provozu a uleví místním obyvatelům, kteří nyní v dopravní špičce ani nemohou přejít silnici,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček s tím, že silnice ležící mezi ústeckou D8 a chomutovskou D7 v současnosti nahrazuje nedostavěnou severní část Pražského okruhu.

První 6,5 kilometrů dlouhý úsek silnice spojující města Slaný a Velvary se otevřel pro řidiče již loni. Nyní se buduje zbývajících 6,3 kilometrů přeložky silnice I/16. Původně byl termín zprovoznění určený na listopad, podle Ředitelství silnic a dálnic by však úsek měl být připraven k otevření již na přelomu září a října. Na úseku budou hned čtyři mostní konstrukce o celkové délce 128 metrů. Nejdelším je třípolový most přes Červený potok.

„Na stavbě pracuje v tuhle chvíli asi 70 zaměstnanců firmy Strabag Česko a 50 strojů. Při náročných pracích na podzim loňského roku zde ale bylo najednou hned 200 dělníků a přes 90 stavebních strojů. Zhotovitel práce neomezil ani během koronaviru,“ dodává ministr.

Na dopravních stavbách se využívají moderní technologie jako je přesná navigace strojů za využití vypracovaných 3D modelů s přesností 1 cm. Materiál, který se odfrézoval z původní silnice I/16 bude zároveň využit při budování nové. Pomocí metody tzv. studené recyklace se zpracuje jinak nepoužitelný odpad a využije se v podloží nové vozovky.

Aktuálně je ve výstavbě 236,8 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, z toho je 113,1 kilometrů dálnic na zelené louce, 71 kilometrů Nové D1 a 52,7 kilometrů především obchvatů měst. Kompletní přehled všech staveb je v interaktivní mapě ŘSD.
 
Zpět na výpis článků