Do soutěže o provozování rychlíků na lince Plzeň – Most se přihlásilo pět dopravců, soutěž slibuje p

Do soutěže o provozování rychlíků na lince Plzeň – Most se přihlásilo pět dopravců, soutěž slibuje p
8.9.2015Média a tiskové zprávy

Do soutěže o provozování dálkové železniční dopravy na lince Plzeň – Most se přihlásilo pět dopravců. Většina z nich přitom nabídla nižší ceny, než kolik stát za provozování této linky platí v současnosti. První ze série soutěží na dotovanou rychlíkovou dopravu dnes dospěla k otevírání obálek. Hodnotitelská komise teprve posoudí, zda nabídky splňují stanovené požadavky a bude vybírat nejlepší nabídku.

Po letech slibů jsme udělali první krok k otevírání trhu v dálkové železniční dopravě. Další osud soutěže bohužel nezávisí jen na Ministerstvu dopravy, ale zájem pěti dopravců a příznivé ceny nabídek ukazují, že jsme šli správným směrem,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Linka Plzeň – Most je první ze státem dotovaných linek dálkové železniční dopravy, u nichž vláda počítá s otevřením trhu a možností konkurence soukromých společností se státem vlastněným dopravcem. Jedná se o motorovou relaci, kde jezdí čtyři páry vlaků denně, v neděli posílené o jeden pár navíc.

Následovat budou soutěže na linky Liberec – Pardubice, Liberec - Ústí nad Labem, Praha - Ústí nad Labem – Cheb a Praha - Ústí nad Labem – Děčín. U těchto významnějších rychlíkových linek chce Ministerstvo dopravy umožnit dopravcům nákup nových vozů z evropských prostředků v Operačním programu doprava II. Stát by tak na těchto linkách zajistil v příštích letech vyšší komfort pro cestující. Po schválení pravidel pro čerpání evropských prostředků, která projedná v nejbližší době vláda, vypíše ministerstvo další soutěže.

Zpět na výpis článků