Dvě novinky v cestování bez bariér ode dneška pomáhají

Dvě novinky v cestování bez bariér ode dneška pomáhají
1.7.2022Tiskové zprávy

V pátek 1. července startují dvě novinky v dopravní oblasti, které usnadní život lidem s handicapem. Lidé s invaliditou III. stupně mohou ode dneška nově jezdit ve vlacích a autobusech po ČR se slevou 50%. Také je již spuštěný on-line nový pomocník a inspirace pro obce, web Česko bez bariér. Na jednom místě zde každý zájemce najde všechny potřebné informace o poskytování státních příspěvků na bezbariérové chodníky, bezpečné cyklostezky či mimoúrovňové křížení komunikací.

Dvě novinky v cestování bez bariér ode dneška pomáhají
„Napravujeme dluh minulé vlády, která slevy na jízdném zavedla bez této skupiny osob. Je to jednoduché. Stačí mít QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení a při nákupu jízdenky zvolit příslušný tarif pro osoby invalidní ve třetím stupni,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. 

Slevu může využít cestující, který se prokáže průkazem totožnosti a platným potvrzením s QR kódem. Toto potvrzení je možné již od 27. června získat jednoduše elektronicky na ePortálu ČSSZ, případně se se žádostí o jeho vystavení může obrátit na příslušnou OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení, Pražská správa sociálního zabezpečení, Městská správa sociálního zabezpečení Brno). Na úřad může jít i zmocněnec. Podrobnosti k vystavení QR kódu popisuje názorné video, Informace k invaliditě a invalidním důchodům naleznete na webu ČSSZ. Podrobnosti jsou k dispozici mj. na webu Ministerstva dopravy

Česko bez bariér

Dnešním dnem se zároveň zpřístupňuje projekt Česko bez bariér, který připravil Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). 

Žadatelé či zájemci o příspěvky na budování bezbariérových chodníků, bezpečných cyklostezek nebo mimoúrovňových křížení se nás v momentě přípravy svých projektů často ptají na různé věci spojené s možnostmi financování těchto akcí. Vyslyšeli jsme jejich přání a vytvořili tento rozcestník, kde najdou všichni zájemci informace na jednom místě,“ představuje projekt ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.

Na webu je k dispozici popis průběhu financování, vzorová žádost o poskytnutí příspěvku či přehled úspěšných projektů z různých oblastí i informace k nejčastějším chybám. Nechybí ani užitečné statistiky k financování těchto staveb a kontakty. Na webu je k dispozici popis průběhu financování, vzorová žádost o poskytnutí příspěvku či přehled úspěšných projektů z různých oblastí i informace k nejčastějším chybám. Nechybí ani užitečné statistiky k financování těchto staveb a kontakty.

Pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P se nic nemění, cestují nadále se slevou 75 % a není tak potřeba jakýkoli QR kód.
 
Zpět na výpis článků