Havlíček: Liniový zákon o roky zkrátí přípravu nových dálnic

Havlíček: Liniový zákon o roky zkrátí přípravu nových dálnic
6.3.2020Tiskové zprávy

Tři desítky důležitých dopravních staveb nabírají zpoždění kvůli ekologickým a jiným spolkům. Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem s nimi bude znovu jednat s cílem tyto stavby dokončit. Navíc bude ministr prosazovat v Poslanecké sněmovně liniový zákon, který má výstavbu urychlit. Je to jedna z priorit resortu.

Havlíček: Liniový zákon o roky zkrátí přípravu nových dálnic

„Máme peníze, chceme stavět, ale náš hlavní problém jsou organizace, které blokují výstavbu. Budeme s nimi jednat. Desetitisíce lidí jsou rukojmím těchto organizací,“ řekl po jednání na Ředitelství silnic a dálnic předseda vlády.

Celkem je ve zpoždění celkem 108 stavebních akcí, z čehož jsou tři desítky staveb dálnic. Mezi aktuálně blokované stavby patří například dokončení dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, dostavba šedesátikilometrové části středočeské dálnice D3, úsek na D49 Hulín – Fryšták, obchvat Mikulova na D52 nebo úsek D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem.

Kromě vyjednávání s aktivisty bude ministr dopravy prosazovat přijetí tzv. liniového zákona, který má o roky zkrátit dobu přípravy staveb. „Pokud upravíme liniový zákon, přidáme polský nebo německý model, mohli bychom o rok až o dva uspíšit i třeba dostavbu dálnice D11 směrem na Polsko,“ řekl ministr dopravy s tím, že polská strana bude na hranicích se svou dálnicí S3 mezi lety 2023 – 2024 a mohou nastávat dopravní komplikace.

Aktuálně je ve výstavbě 225,5 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, je to 113,1 km dálnic na zelené louce, 60,7 km modernizace D1, ke kterým přibude letos úseku v délce 10,3 km, a také 51 kilometrů silnic I. tříd, což jsou většinou obchvaty měst.

Zprovozněno bude v roce 2020 celkem 80,8 km dálnic a silnic I. třídy, což znamená 21,3 km nových dálnic, 22,7 km silnic I. třídy a 36,8 km Nové D1. Konkrétně budou lidé moct využít nově dva dálniční úseky u karlovarské D6 u Řevničova nebo úsek dálnice D48 Rybí – Rychaltice. Ředitelství silnic a dálnic bude letos hospodařit s rozpočtem přes 50 miliard Kč, což je dvojnásobek peněz proti roku 2014 a zároveň nejvíce od roku 2009.

Výstavbu v ČR můžete sledovat např. na naší interaktivní mapě.


erfqergr.png 
Zpět na výpis článků
Související články