Jednu jízdenku již vyzkoušelo téměř 7 tisíc lidí

Jednu jízdenku již vyzkoušelo téměř 7 tisíc lidí
26.9.2020Tiskové zprávy

Přesto, že je projekt jedné jízdenky na železnici zatím pouze v pilotním provozu, lístek si koupilo ji 6710 cestujících. Vedle klasických papírových dokladů si nyní zájemci mohou pořídit i elektronické prostřednictvím webu OneTicket.cz či v mobilní aplikaci. Fungování projektu v praxi dnes také prověřil ministr dopravy Karel Havlíček.

Jednu jízdenku již vyzkoušelo téměř 7 tisíc lidí
„Projekt OneTicket patří společně s elektronickou dálniční známkou k nejdůležitějším dopravním projektům v Česku. Chtěl jsem se tedy osobně přesvědčit, zda funguje, jak má. Jsem rád, že lidé mají o projekt zájem, což dokazují aktuální čísla.“ uvedl ministr Havlíček.

Z 6710 prodaných jízdenek (k 25.9.2020) v celkové hodnotě 310 287 Kč jich nejvíce vydaly pokladny Českých drah (6474). Nejčastěji si je lidé kupovali v Plzni, ale využití našly napříč všemi dosud zapojenými dopravci.

Přehled využití OneTicket u jednotlivých dopravců:
 
Dopravce Projeté doklady
ARRIVA vlaky, s.r.o. 2717
České dráhy, a.s. 1491
Die Landerbahn CZ s.r.o. 4
GW Train Regio a.s. 922
Regiojet UK a.s. 7
Nevalidované 1569
CELKEM 5141Do pilotního provozu jsou zatím zapojeny tratě Plzeň – Most a Česká Lípa – Rumburk, na kterých jezdí 5 dopravců s celkem 146 vlakovými spoji. 

„Systém a jeho základní funkce fungují. Pilotní provoz není pouhé testování, provázejí jej reálné finanční transakce, tržby z jízdného jsou vyúčtovány a finančně vypořádány. Podstatou pilotního provozu je ladění systému a oprava případných chyb tak, aby byl systém připraven na spuštění do rutinního provozu letos v prosinci,“ uvedl mluvčí projektu OneTicket Martin Opatrný. To zahrnuje i plán testování elektronických jízdenek a mobilní aplikace.

Co je OneTicket a proč ho stát zavádí? 
•    OneTicket je železniční jízdenka, kterou může cestující použít pro svou cestu bez ohledu na to, s jakým jede dopravcem. Zavedení Systému jednotného tarifu ukládá zákon o drahách (226/1994). 
•    OneTicket ulehčí lidem cestování. Každý dopravce má svůj tarif a také své speciální cenové nabídky. Pokud na své cestě potřebujete využít více dopravců, musíte si zatím koupit lístek u každého zvlášť. Státní OneTicket to všem velmi výrazně zjednoduší. Cestující si koupí jednu jízdenku z nástupní do místa určení a může cestovat vlakem jakéhokoli dopravce, který v daném úseku zajišťuje dopravní službu. 
•    Pilotní provoz je testovací fáze projektu. Může se do toho zapojit i široká veřejnost, ale pouze na vybraných tratích (Plzeň – Most a Česká Lípa – Rumburk). Nejprve bylo možné kopit si na uvedené spoje pouze papírovou jízdenku, během léta pak přibyla možnost elektronického nákupu prostřednictvím e-shopu či mobilní aplikace. 

Jaké typy jízdenek OT budou k dispozici?
•    Jednotlivé jízdenky jednosměrné i zpáteční 
•    Traťové jízdenky pro pravidelné dojíždění
•    Síťové jízdenky pro neomezené cestování v celé ČR
•    Další speciální jízdenky (např. pes, kolo, zavazadla, rodinná, víkendové apod.) si řeší každý dopravce sám podle vlastních přepravních podmínek a tarifů.

Nabídne OT nějaké slevy? 
•    Ano. Zpáteční jízdné bude výhodnější než dvě samostatné jízdenky pro cestu tam a pro cestu zpět. Pro pravidelné cestující bude nabízet slevu 25 %, pokud se cestující za poplatek (za 220 korun na 90 dní a za 530 korun na rok) zapojí do věrnostního systému. SJT bude také samozřejmě respektovat všechny státem nařízené slevy pro studenty, seniory, hendikepované atd.
•    OneTicket je doplňkem k aktuální cenové nabídce dopravců. Nezohledňuje jejich slevy ani práci s cenami (směrem nahoru ani dolů) a není jeho cílem akčním nabídkám dopravců pro konkrétní trasy konkurovat. Garantuje jasně danou cenu pro cestujícího kterýkoliv den i čas v roce.  Není jeho cílem tyto slevy dopravců přebíjet, ale nabídnout doplňkový servis cestujícím pro jednodušší cestování na liberalizovaném trhu s velkým množstvím dopravců. 

Kontakt pro média:
Martin Opatrný
tiskový mluvčí CENDIS, s. p.
tel.: +420 602 252 405 

Videa k využití:

https://www.youtube.com/watch?v=wiZWm7QF4gg

https://www.youtube.com/watch?v=5n8ZakQhgsA


 
Zpět na výpis článků