MD umožní ještě v prosinci stanicím měření emisí pracovat bez online odesílání fotodokumentace

MD umožní ještě v prosinci stanicím měření emisí pracovat bez online odesílání fotodokumentace
30.11.2017Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy povolí stanicím měření emisí, které si nestačily pořídit potřebný software, aby mohly do konce roku vydávat protokoly o prohlídce ve stávajícím režimu. Stanice měření emisí měly od 1. prosince povinnost odesílat do Centrálního informačního systému STK fotodokumentaci z kontroly a online ukládat výsledky měření. Informaci zveřejnilo ministerstvo v mimořádném věstníku.

MD umožní ještě v prosinci stanicím měření emisí pracovat bez online odesílání fotodokumentace

„Nechceme žádnému řidiči zbytečně komplikovat život tím, že si nebude moci vyřídit prohlídku jenom proto, že dodavatelé softwaru nezvládli zvýšené požadavky a stanice se tak nestihly připojit do informačního systému. Ze strany ministerstva je vše připraveno na ostrý provoz, ale nechceme problémy emisních stanic přenášet na běžného motoristu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Na stanicích měření emisí probíhal během listopadu testovací provoz, v rámci kterého mechanici pořizují fotodokumentaci vozidel. Snímky společně s výsledky měření ukládají online do Informačního systému stanice technické kontroly. Stejný systém funguje už od loňského roku na stanicích technických kontrol.

K dnešnímu dni je do informačního systému ministerstva přihlášeno 1078 emisních stanic. Ze strany ministerstva je vše zajištěno, systém CIS STK je plně funkční. Ne všechny stanice připojené do systému CIS STK ale mají zajištěné softwarové propojení mezi svými měřícími přístroji a centrálním systémem. Při dnešním prověření připravenosti stanic ministerstvo dostalo informaci, že významná část provozovatelů měření emisí čeká na dodání potřebného softwaru od svých smluvních partnerů.

MD proto v zájmu bezproblémového provádění prohlídek vydalo následující instrukci: „Provozovatel SME, který není schopen vložit data do CIS STK o vozidlech a o výsledku měření emisí neprodleně po jejich pořízení z objektivních důvodů např. z důvodu nedodržení termínu na straně dodavatele provádějícího aktualizaci softwaru měřících přístrojů do 1.12.2017, vydá Protokol o měření emisí přímo vyhotovený z měřicího přístroje (stávají způsob). Protokol o měření emisí s kladným výsledkem vyhotovený nejdéle do 31.12.2017 z měřicího přístroje stávajícím způsobem, budou Stanice technické kontroly akceptovat, aniž by byl vložen do CIS STK“.

Ministerstvo trvá na tom, aby nejpozději od ledna byly všechny stanice k systému připojeny a pořizovaly obrazový záznam. Zdokumentování přítomnosti auta při měření na lince by mělo zabránit podvodům při měření emisí. Nebude se už moci stát, že vozidlo kontrolou prošlo, aniž by ve skutečnosti stanici navštívilo. Od prosince už také nebude možné, aby vozidlo, které neprojde měřením na jedné stanici, odjelo „zkoušet štěstí“ na jinou. Protokoly měření totiž budou kromě fotografií obsahovat také časy a dobu kontrol. Záznamy v systému navíc nebude možné přepisovat.

Mechanici na emisích budou stejně jako na STK dokumentovat pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Snímky poslouží i jako další zdroj kontroly počtu najetých kilometrů. Změna zároveň zjednoduší administrativu na stanicích měření emisí. Pokud jednou stanice zapíše údaje o vozidlu do systému, tak při dalším měření už jej pouze vyhledají a nebudou muset údaje zapisovat znovu.
 
Zpět na výpis článků
Související články