Ministerstvo dopravy vypisuje výběrové řízení na nového provozovatele Centrálního registru vozidel

Ministerstvo dopravy vypisuje výběrové řízení na nového provozovatele Centrálního registru vozidel
28.4.2015Média a tiskové zprávy

Ministr Dan Ťok dnes oznámil vypsání otevřeného výběrového řízení na nového provozovatele Centrálního registru vozidel. Smlouvu na tříleté provozování systému by ministerstvo dopravy s vítězným uchazečem chtělo podepsat v červenci, aby registr mohl včas převzít a provozovat od října letošního roku. Další správu registru po uplynutí této smlouvy chce ministerstvo zajistit vlastními prostředky.

Centrální registr vozidel v minulosti provázela řada problémů a ministerstvo dopravy opakovaně odkládalo soutěž na jeho správce. Ministr dopravy Dan Ťok proto hned po nástupu do funkce ustavil pracovní tým, který měl naplnit čtyři základní cíle: zajistit bezproblémové fungování tohoto důležitého registru, vypsat transparentní výběrové řízení, naplnit požadavky nového kybernetického zákona a současně zajistit rozvoj systému takovým způsobem, aby zohlednil potřeby uživatelů a minimalizovala se jeho chybovost.

„Časový harmonogram soutěže nemá v rukou jen ministerstvo dopravy, věřím ale, že v létě vybereme vítěze. Smlouva bude na tři roky a následně chceme vytvořit kapacity na správu registru vlastními prostředky. Jsem přesvědčený, že takto důležitá databáze by v budoucnu měla být spravována přímo státem,“ uvedl Ťok.

Provozovatel bude mít nově povinnost zajistit před každou významnější změnou v registru školení pro zaměstnance úřadů obcí s rozšířenou působností a další uživatele, např. městskou policii. „Nechceme opakovat situaci, kdy obce dostaly nový systém, aniž by byli úředníci dostatečně proškoleni, to se pak přenáší i na občany na přepážkách,“ doplnil Ťok. Ještě před tím, než registr převezme provozovatel, který vzejde z výběrového řízení, hodlá ministerstvo do systému doplnit další důležité funkce. Především na podzim spustí systém Eucaris: účinný nástroj proti kriminalitě a k vymáhání přestupků, který umožní českým úřadům a jejich partnerům v dalších evropských státech vzájemně nahlížet do registru vozidel.

Zpět na výpis článků