Ministr Dan Ťok podepsal v Bahrajnu dvoustrannou dohodu mezi Českou republikou a Bahrajnským královs

Ministr Dan Ťok podepsal v Bahrajnu dvoustrannou dohodu mezi Českou republikou a Bahrajnským královs
22.1.2016Tiskové zprávy

Při příležitosti mezinárodní letecké přehlídky BIAS 2016 v Bahrajnu v pátek 22. ledna ministři dopravy Dan Ťok a Kamal Bin Ahmed Mohammed podepsali dvoustrannou dohodu o letecké dopravě mezi Českou republikou a Bahrajnským královstvím. Je předpokladem pro budoucí pravidelný provoz do Bahrajnu.

Sjednání dvoustranné letecké dohody bylo podmínkou bahrajnské strany pro další provoz Českých aerolinií (ČSA) a přináší posílení vzájemných vztahů a zejména právní jistotu do vzájemných vztahů v oblasti civilního letectví. Je vyústěním vzájemné spolupráce mezi oběma zeměmi, které probíhala už v 90. letech minulého století. Tehdy ČSA zajišťovaly přímý letecký provoz mezi ČR a Bahrajnem pouze na základě prozatímního provozního oprávnění. Přestože dohodu se již v roce 2001 podařilo sjednat, formálně nikdy nevstoupila v platnost. „Už dříve jsme Bahrajn využívali jako mezilehlého bodu při dálkových letech ČSA do Bangkoku. A nyní jsme konečně podepsáním vzájemné dohody s Bahrajnem otevřeli možnost i pro přímé linky do Bahrajnu. Věřím, že jich čeští dopravci do budoucna využijí,“řekl ministr dopravy Dan Ťok.

A ktuálně čeští dopravci o zahájení pravidelného provozu do Bahrajnu neuvažují a zahájení přímého provozu nelze aktuálně očekávat ani z bahrajnské strany.Oblast Perského zálivu je však trvalým předmětem českého zájmu. Dohoda pak v každém případě nabízí široké možnosti komerčního využití pro letecké dopravce obou stran a současně moderní smluvní rámec a právní jistotu ve vzájemných vztazích.

 

Zpět na výpis článků