Ministr Prachař: MD přispěje krajům na opravy silnic nižších tříd

Ministr Prachař: MD přispěje krajům na opravy silnic nižších tříd
16.9.2014Tiskové zprávy

Ministr dopravy Antonín Prachař se opakovaně setkal se zástupci Asociace krajů ČR a diskutoval s nimi nad stavem krajské dopravní infrastruktury. Hejtmanům nyní přinesl dobrou zprávu. Stát přispěje prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy silnic druhé a třetí třídy, jež mají ve správě jednotlivé kraje. Finanční prostředky, ve výši jednotek miliard korun, budou moci kraje čerpat již v příštím roce. Dosud stát krajům na opravy jejich komunikací přispíval jen v mimořádných situacích, například po rozsáhlých povodních.

„Krajské komunikace, tedy silnice druhé a třetí třídy, včetně mostů, jsou často ve velmi špatném stavu. Proto jsem se s hejtmany na pátečním jednání v Židlochovicích dohodnul, že se stát bude podílet na rekonstrukci silnic nižších tříd finančními prostředky odhadem ve výši dvou až tří miliard korun. Bude připraven metodický pokyn, který naprosto jasně určí, jakým způsobem budou tyto finance v příštím roce čerpány. Jedná se o zásadní a průlomové rozhodnutí,“ konstatoval ministr dopravy Prachař.

Metodický pokyn připraví SFDI a projedná jej s jednotlivými kraji do konce listopadu tohoto roku. Pokyn jasně stanoví, jak budou finanční prostředky v nové stavební sezóně od března 2015 čerpány. Primárně budou peníze určeny na opravy mostů a na opravy těch komunikací nižší třídy, které jsou návazné na páteřní síť silnic a dálnic v České republice. Dlouhodobé podfinancování komunikací nižší třídy má totiž negativní vliv na celkovou efektivitu dopravní cesty a do určité míry znehodnocuje prostředky vložené do výstavby páteřní infrastruktury.

Zpět na výpis článků