Ministři Ťok a Brabec vyjednali finanční podporu logistickému centru Galileo

Ministři Ťok a Brabec vyjednali finanční podporu logistickému centru Galileo
9.9.2015Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy zasílá Evropské komisi informaci, že pokračuje v kandidatuře na umístění podpůrného logistického centra evropského družicového navigačního systému Galileo v Ústeckém kraji. Ministrům dopravy a životního prostředí Danu Ťokovi a Richradu Brabcovi se totiž podařilo dohodnout do rozpočtu krytí ročního nájemného, jak požadovala Evropská komise.

 

V současnosti se kromě nás dostala do druhého kola kandidatury na logistické centrum Galilea také Belgie. Věřím, že Evropská komise přihlédne k tomu, že v České republice už sídlí agentura pro evropský navigační systém a umístění logistického centra Galileo u nás je proto celkově výhodnější, říká ministr dopravy Dan Ťok.

Rozpočet Ministerstva dopravy tak bude navýšen o 6,7 milionu korun ročně, aby stát mohl zajistit nájem po dobu následujících dvaceti let. O rozpočtu v současnosti probíhá debata na jednání vlády. „Pokud s kandidaturou uspějeme, pro Ústecký kraj to znamená možný vznik až padesáti nových pracovních míst i další navazující pracovní příležitosti. Zázemí špičkového evropského centra v Ústeckém kraji může být navíc atraktivní i pro další investory,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec, který je zároveň poslancem za Ústecký kraj.

Na základě výzvy Evropské komise, která oslovila členské státy EU k předložení návrhů na umístění logistického centra systému Galileo, se Ministerstvo dopravy obrátilo na jednotlivé kraje a hlavní město Prahu, zda mají zájem se výzvy účastnit. O kandidaturu se přihlásil Ústecký kraj, který se v souladu s výzvou Evropské komise zavázal plnit všechny požadavky na poskytnutí prostor pro ILS centrum Galileo, včetně zajištění infrastruktury a údržby po celou dobu jeho fungování. Náklady na dvacetiletý pronájem prostor budou financovány ze státního rozpočtu.

Zpět na výpis článků