Ministři dopravy České a Slovenské republiky jednali o přeshraničním propojení

Ministři dopravy České a Slovenské republiky jednali o přeshraničním propojení
13.5.2016Tiskové zprávy

Ministr dopravy Dan Ťok se ve čtvrtek 12. května setkal se svým slovenským protějškem Romanem Brecelym. Navzájem se seznámili s plány přípravy klíčových staveb a modernizací přeshraniční infrastruktury mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Na jednání byla přijata Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o propojení silnice I/11 v obci Mosty u Jablunkova a rychlostní silnice R5 v obci Svrčinovec na společných státních hranicích. Ministři dopravy ČR a Slovenska se setkali vpředvečer pražského jednání zástupců Visegrádské čtyřky k dopravním tématům.

Hlavními tématy jednání českého a slovenského ministra byla zejména modernizace přeshraničního železničního spojení v úseku Lanžhot-Kúty a návazného spojení Kúty – Bratislava – Štúrovo. Česká republika má velký zájem o modernizaci trati z Břeclavi do Bratislavy a Štúrova pro rychlost 160 – 200 km/h, za tímto účelem byla na tomto koridoru na české straně dokončena rekonstrukce železničního uzlu Břeclav a modernizace traťového úseku do Lanžhotu.  

Dalšími body společného jednání bylo propojení dálnice D48 v Moravskoslezském kraji s dálnicí D3 v Žilinském kraji prostřednictvím silnic I/68 a I/11 a navazující slovenské rychlostní silnice R5. Ministři se při společném jednání dotkli také tématu výstavby dálnice D49 Hulín – Horní Lideč – státní hranice, na kterou naváže slovenská rychlostní silnice R6 ve směru na Púchov a tématu studie proveditelnosti železničního spojení v úseku Hranice na Moravě – Horní Lideč.

 

 

 

Zpět na výpis článků