Nová mobilní aplikace od Evropské komise nabízí informace o pravidlech silničního provozu v jednotli

Nová mobilní aplikace od Evropské komise nabízí informace o pravidlech silničního provozu v jednotli
27.6.2014Média a tiskové zprávy

Jaká je nejvyšší povolená rychlost na španělských dálnicích? Když jedu ve Švédsku na kole, musím mít přilbu? Jaké bezpečnostní vybavení musím mít s sebou v autě, když jedu na Slovensko? Pokud se chystáte na dovolenou, nemusíte už trávit mnoho času vyhledáváním podobných informací. S novou aplikací Evropské komise určenou pro smartphony a nazvanou „Jedeme do zahraničí“ je můžete mít kdekoli po ruce.

Aplikace je k dispozici pro iPhone, iPad a telefony využívající Google Android a Microsoft Windows, a to ve 22 jazycích. Kromě všech důležitých informací o bezpečnosti silničního provozu ve všech zemích EU aplikace také obsahuje kvíz na toto téma a hru pro zabavení cestujících na dlouhých cestách autem. Samozřejmě byste ji nikdy neměli používat při řízení – řidiči by ji měli svěřit cestujícím, nebo si udělat přestávku. Zůstanou tak nejen dobře informovaní, ale také odpočatí.

Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, odpovědný za dopravu, uvedl: „Čas letních dovolených je na evropských silnicích nejrušnějším obdobím. Vyjet autem do zahraničí je velice jednoduché, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že pravidla a dopravní značky se v EU liší. Aplikace „Jedeme do zahraničí“ pomáhá toto riziko minimalizovat tím, že poskytuje pohodlně a snadno využitelné informace.“

Aplikace obsahuje informace týkající se nejrizikovějších oblastí z hlediska nehod, včetně rychlostních limitů a omezení konzumace alkoholu, semaforů a používání mobilních telefonů. Rovněž informuje uživatele o povinnosti používat bezpečnostní pásy ve vozidlech a ochranné přilby při jízdě na kole a na motocyklu.

Její zpřístupnění právě před začátkem letních prázdnin přichází v pravou chvíli, protože červenec a srpen jsou měsíci, v nichž v silničním provozu dochází k největšímu počtu úmrtí. V průměru přibližně o 50 % překračují počet obětí z „nejbezpečnějšího měsíce“, února.

Úsilí o zlepšení bezpečnosti silničního provozu v EU zaznamenalo v posledních letech velký pokrok. Mezi lety 2001 a 2010 se počet smrtelných dopravních nehod na silnicích v EU celkově snížil o 43 %. O dalších 17 % se snížil v období let 2010–2013.

Strategickým cílem je snížit počet úmrtí na silnicích v období let 2010 až 2020 na polovinu a zároveň začít zaměřovat úsilí EU na snížení počtu těžkých zranění při dopravních nehodách. Nová aplikace přinášející informace o dopravních předpisech představuje jednu z mnoha dalších iniciativ v oblasti bezpečnosti silničního provozu na úrovni EU.

 

QR kódy umožňující stažení aplikace pro jednotlivé mobilní platformy je možné stáhnout v této příloze.

Další informace

Stáhněte si aplikaci „Jedeme do zahraničí

Ukázkové video: http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I090368

Nejnovější údaje o smrtelných dopravních nehodách v členských státech: IP 14/341

Internetové stránky Komise pro bezpečnost silničního provozu

Stáhněte si:
Zpět na výpis článků