Nové mobilní pokladny, platby kartou ve vlacích i rekonstruovaná nádraží přispějí ke zvýšení komfort

Nové mobilní pokladny, platby kartou ve vlacích i rekonstruovaná nádraží přispějí ke zvýšení komfort
1.7.2016Tiskové zprávy

Nové mobilní pokladny, platby kartou ve vlacích i rekonstruovaná nádraží přispějí ke zvýšení komfort

Ministr dopravy Dan Ťok a předseda představenstva ČD Pavel Krtek dnes na společném brífinku zhodnotili uplynulé pololetí Českých drah. ČD zlepšily své hospodaření, což se projevilo na zvýšení jejich ratingu, a do budoucna plánují řadu kroků, které přispějí k vyššímu komfortu cestování. Jedním z takových opatření je nákup 1400 přenosných pokladen pro průvodčí, které urychlí odbavení a umožní postupné rozšíření možnosti placení kartou přímo ve vlacích. Vyšší počet cestujících by také mohla přilákat rekonstruovaná nádraží.
 
Hospodaření Českých drah se postupně zlepšuje, což se odrazilo na zvýšení ratingu agenturou Moody´s ze stupně Baa3 na stupeň Baa2 se stabilním výhledem. České dráhy jsou díky tomu nyní důvěryhodnější firmou pro investory. Vydáním dluhopisů s výhodnou úrokovou sazbou pak společnost ročně ušetří 200 milionů Kč z miliardy, kterou každoročně stojí obsluha dluhu. Ministr Dan Ťok a předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek ocenili každého, kdo se podílel na dokončení převodu nádraží na stát. „Českým drahám převod nádraží na SŽDC pomůže se víc soustředit na přepravu cestujících,“ řekl Ťok.
 
České dráhy za prvních pět měsíců letošního roku přepravily téměř 71 milionů cestujících, což představuje meziroční nárůst o 420 tisíc. „Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít některá témata z minulosti. Úspěšně jsme refinancovali dluhopisy z roku 2011 a chceme se nyní víc soustředit na co nejpřesnější dodržování jízdního řádu a na zlepšování služeb pro zákazníky. Nádraží jsou pak vstupní a výstupní branou osobní dopravy. Když je SŽDC opraví, bude pro lidi cesta vlakem příjemnější, což se odrazí i na dalším zvýšení počtu zákazníků,“ řekl Pavel Krtek.
 
Trend vlakové dopravy má v poslední době pozitivní růst. Roste dálková mezinárodní osobní doprava a velký potenciál má příměstská doprava velkých aglomerací, v Praze, Brně, Plzni a dalších. Úspěchy jsou patrné i v rámci rekonstrukcí koridorů, kde se výrazně zkracují jízdní doby. „Ve druhém pololetí se chceme zaměřit na kvalitu cestování – nový web a e-shop budou moci zákazníci otestovat v srpnu. Umožníme tím snadnější nákup jízdenek přes internet,“ dodal Krtek.
 
Ke zvýšení komfortu cestujících dále přispěje 1400 přenosných pokladen pro průvodčí, které urychlí odbavení a umožní placení bankovními kartami. To dopravce aktuálně testuje na 14 mobilních pokladnách. Prvních 500 nových pokladen by měly České dráhy převzít už během podzimu.

Záznam tiskového brífinku najdete na www.facebook.com/mdcr.cz.

 

 

Zpět na výpis článků