Obchvat Chrudimi je dokončený. Odvede tranzitní dopravu i mimo Slatiňany

Obchvat Chrudimi je dokončený. Odvede tranzitní dopravu i mimo Slatiňany
20.12.2021Média a tiskové zprávy

Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje obchvat Chrudimi a Slatiňan na silnici I/37. Stavba navazuje na první část obchvatu, která byla zprovozněna před 6 lety. Nová přeložka odvede veškerou tranzitní dopravu ze silnice I/37, což přinese výrazné snížení hluku a zlepšení ovzduší v obou zmíněných městech.

Obchvat Chrudimi je dokončený. Odvede tranzitní dopravu i mimo Slatiňany
"V krátkém sledu otevíráme řidičům v Pardubickém kraji další významnou komunikaci. Já si nepřisvojuji zásluhy na té stavbě, ale chtěl jsem poděkovat všem, kteří se o to zasloužili, ať už jsou to projektanti, samotné Ředitelství silnic a dálnic, ale také lidé ze zdejší samosprávy, bez nichž by ta stavba také nevznikla. Pro všechny, kteří žijí v okolí, to bude úleva od tranzitní dopravy," říká ministr dopravy Martin Kupka.

„Nový obchvat výrazně zkracuje cestu po silnici I/37, neboť nyní již tranzitní doprava nebude zajíždět do Chrudimi ani do Slatiňan, což zásadním způsobem zvýší plynulost a bezpečnost provozu. Zprovozněním stavby také dochází k odstranění mnoha nehodových míst v obou městech, kde hrála významnou roli přečerpaná kapacita silnici I/17 a I/37 z důvodu vysokých dopravních intenzit.   V neposlední řadě pak nový obchvat umožní rychlejší a kvalitnější napojení jižní části Pardubického kraje na dálnici D11,“ uvedl při zprovoznění stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Společně s nové rozšířenou mimoúrovňovou křižovatkou Palackého v Pardubicích a obchvatem Osové Bítýšky se jedná v letošním roce již o třetí zprovozňovanou stavbu na silnici I/37. Další akce na této komunikaci je v plánu v příštím roce, kdy začne výstavba propojení Jihlavské a Brněnské ulice na jižním okraji Žďáru nad Sázavou.
 
Silnice I/37 je vedena v trase Trutnov – Jaroměř – Hradec Králové – Pardubice – Chrudim – Ždírec nad Doubravou – Žďár nad Sázavou. Její délka je 148 kilometrů. V úseku Hradec Králové – Pardubice je vedena jako směrově oddělená čtyřproudá komunikace.

Stavba je spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Doprava.

Ředitelství silnic a dálnic aktuálně realizuje 131,1 km dálnic a 59,2 km silnic I. třídy. Celkem se v letošním roce zprovoznilo 46,5 km dálnic a 22,7 km silnic I. třídy.

I/37 Chrudim – obchvat, úsek křiž. I/17 – Slatiňany

délka: 4,6 km 
kategorie: S 11,5/80 
počet všech stavebních objektů: 47

zhotovitel: M-SILNICE, EUROVIA
cena stavby dle smlouvy: 556 mil. Kč bez DPH
termín realizace: 2019 – 2021


 
Zpět na výpis článků