Opravy a údržby silnic nově bez administrativních komplikací

Opravy a údržby silnic nově bez administrativních komplikací
28.2.2014Tiskové zprávy

Od prvního březnového dne mohou silničáři snáze opravovat silniční komunikace. K tomu jim pomůže novela vyhlášky, díky které odpadnou ve vybraných případech náročné administrativní procesy. Oprava silnic a dálnic by tak mohla být časově pružnější.

Již v sobotu 1. března vstupuje v účinnost novela prováděcí vyhlášky, kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích. Předpis reaguje na legislativní změny vyvolané novelou stavebního zákona k 1. lednu 2013 v oblastech provádění běžné a souvislé údržby na pozemních komunikacích. V určitých případech nebude nutné žádat o stavební povolení, odpadne tím náročný administrativní proces. Pro správce komunikací to znamená jediné – mohou pružněji reagovat na drobné opravy a údržbu silnic. „Jde především o udržovací práce, u kterých je složitost řízení nadbytečná,“ vysvětluje ministr dopravy Antonín Prachař.

U vozovek s asfaltovým krytem bude možné bez ohlášení či stavebního povolení provádět obnovu povrchu, jeho protismykových vlastností či rovnosti a používat metody využívající recyklace původního povrchu.
U vozovek s cementobetonovým krytem jde o obnovu protismykových vlastností a rovnosti povrchu vozovky. Obnovu jednotlivých součástí a příslušenství či obnovu silniční vegetace tak bude možné jednodušeji provádět i v souvislém delším úseku.

Zpět na výpis článků