Povinnost přezout na zimní pneumatiky se blíží

Povinnost přezout na zimní pneumatiky se blíží
24.10.2014Tiskové zprávy

Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. Platí stejná pravidla jako v předchozích letech.

V zimním období, tj. od 1. listopadu do 31. března, musí řidiči používat zimní pneumatiky vždy, vyskytuje-li se na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo dají-li se takové podmínky očekávat. Právní úprava zároveň bere ohled na ty řidiče, kteří přes zimní období využívají vozidlo velmi zřídka a pouze pro krátký dojezd, například pro cestu k doktorovi či na nákup. Tito řidiči mohou na silnice vyjet bez zimních pneumatik, avšak pouze za podmínky, že se na silnicích nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. V opačném případě musí mít i tito řidiči vozidlo vybaveno zimními pneumatikami. Řidič má tak nadále odpovědnost vůči sobě i ostatním účastníkům silničního provozu.

Povinnost mít vozidlo vybaveno zimními pneumatikami za výše zmíněných podmínek je platná celoplošně od zimní sezóny 2011/2012 a ke změně legislativy pro letošní motoristické zimní období nedochází. Dle názoru MD se systém osvědčil. Dopravní policie zaznamenala v loňské zimě minimální porušení stanovené povinnosti, ostatně jako i v předchozích obdobích zimní sezóny.

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že dopravní značení „Zimní výbava“ zůstává nadále v platnosti. Obce mají možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka bude umístěna, musí mít vozidlo zimní pneumatiky i v případě příznivého počasí.

Příloha:

 

Proč zimní pneumatiky?

Zimní pneumatika má při nízkých teplotách úplně rozdílné vlastnosti než letní. Při teplotách, které jsou 7°C a nižší, má zimní pneumatika lepší adhezní vlastnosti a je výrazně vhodnější i z hlediska bezpečnosti.

Co je zimní pneumatika a jaké má parametry, se můžete dozvědět zde.

Zpět na výpis článků