Kompenzační opatření plavebního stupně Děčín bude řešit pracovní skupina

Kompenzační opatření plavebního stupně Děčín bude řešit pracovní skupina
19.8.2022Tiskové zprávy

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr dopravy Martin Kupka se dohodli na vzniku pracovní skupiny k plavebnímu stupni Děčín. Odborníci budou projednávat kompenzační opatření plánované stavby, která má zlepšit podmínky především pro nákladní vodní dopravu na dolním Labi.

Kompenzační opatření plavebního stupně Děčín bude řešit pracovní skupina
„Plavební stupeň Děčín je podle našeho názoru realistickým, ekologicky obhajitelným projektem, jehož význam spočívá nejen v možnosti přemístit část nákladní dopravy na vodu, ale i ve významném zlepšení parametrů této dopravní cesty, po které tak budeme v budoucnu moci dopravovat do České republiky ropu, zkapalněný plyn, ale třeba i velké součástky, mimo jiné pro rozšiřování jaderných elektráren,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
 
Vedení resortů dopravy a životního prostředí chce do konce října letošního roku detailněji prodiskutovat analýzu Technologické agentury, která stanovila možnosti kompenzačních opatření za ztrátu bahnité náplavy (stanoviště č. 3270) při výstavbě Plavebního stupně Děčín. Následně začne proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvaná EIA.
 
Plavební stupeň Děčín je nejdůležitější stavbou na labské vodní cestě k jejímu plnému a hlavně ekonomickému plavebnímu využití. Labský dopravní koridor je pro mezinárodní obchod ČR klíčový, železniční a silniční doprava je zde již nyní na hranici své efektivní kapacity. Dosažitelnost děčínských přístavů a překladišť a také loděnice v Děčíně – Křešicích je pro lodní dopravu výrazně ovlivněna rozkolísaností průtoků vody na Labi a zejména dlouhými obdobími sucha, kdy je plavba zastavena.
 

  
Zpět na výpis článků
Související články