Stavíme 132 km nových dálnic, řekl poslancům Kremlík

Stavíme 132 km nových dálnic, řekl poslancům Kremlík
26.6.2019Média a tiskové zprávy

Projev ministra dopravy Vladimíra Kremlíka v Poslanecké sněmovně 26. června 2019.

Stavíme 132 km nových dálnic, řekl poslancům Kremlík
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

k dnešnímu dni máme rozestavěno celkem 243 kilometrů nových dálnic a silnic I. třídy. Dálnice na zelené louce z toho tvoří 132 kilometrů, modernizace D1 je 52 kilometrů, 59 km tvoří silnice I. třídy, což jsou většinou obchvaty měst.

V pondělí jsme prodloužili jihočeskou dálnici D3 o dalších více než 8 kilometrů v úseku Bošilec – Ševětín za 1,2 miliardy korun, dalších 30,5 kilometrů je právě teď ve výstavbě a za dva roky budeme mít kompletní obchvat Českých Budějovic.

Včera také otevřelo ŘSD pro řidiče obchvat Lechovic na silnici I/53 o celkové délce 4,4 kilometrů.

Zkrátka se staví, jako se už dlouho nestavělo, je to vidět po celé České republice. Stavební firmy už nemají kapacity, nemají lidi, dělníky, kteří by mohli na stavbách pracovat. Jen za uplynulý rok bylo otevřeno 57,5 kilometrů dálnic a silnic I. třídy. Zcela nových bylo 12 kilometrů dálnic, znovu postavená D1 dělala 26 kilometrů a 19,5 kilometrů silnic I. třídy.

Doháníme stále dluh z minulosti. Vzpomeňte si na to, jak se v roce 2010 zastavovala příprava staveb. Zkrátka není možné teď otevírat desítky kilometrů dálnic na zelené louce, když je nikdo předtím nepřipravoval a šetřilo se právě na investicích do dopravní infrastruktury.

Zároveň jsme museli výrazně zintenzivnit práce na D1, kde je nyní rozkopáno 52 kilometrů dálnice na pěti úsecích a ještě letos další dva úseky o délce 19 kilometrů musíme začít dávat dohromady. Celkem je tak k dnešnímu dni hotovo 90 kilometrů dálnice, která je postavená vlastně celá znova ve stejné stopě. Kdybychom jí neopravili, mohli bychom jí zavřít a neměli bychom kudy mezi Prahou a Brnem jezdit.

Co se týká železnice, minulý rok byl také dokončen nejdelší český železniční tunel v Ejpovicích, který měří 4,1 kilometrů a který zkrátil cestu mezi Prahou a Plzní o 11 minut na 1 hodinu a 14 minut. Nyní se testuje v tunelu možnost zvýšit rychlost na 200 km/h.

Pokračuje také první stavba dráhy na Letiště Václava Havla Praha – kompletní rekonstrukcí Negrelliho viaduktu v Praze, která bude hotová v polovině roku 2020, měsíc před plánovaným dokončením. Kdo bude chtít, bude se moct na opravený viadukt podívat v sobotu 21. září, kdy SŽDC stavbu otevře veřejnosti.

Pokračuje dále stavba železničního koridoru Sudoměřice – Votice. Aktuálně také probíhá modernizace trati do Hostivaře.

Na železnici začínají letos práce na: elektrizaci a zkapacitnění trati Uničov – Olomouc v délce 29 kilometrů, optimalizaci 15 kilometrového traťového úseku Mstětice – Praha-Vysočany, revitalizace a elektrizace trati Oldřichov u Duchcova – Litvínov, prodloužení podchodů na pražském hlavním nádraží směrem na Žižkov.

Celkem již probíhá nebo prošlo rekonstrukcí 102 nádražních budov za 1,2 miliardy. Například Praha, Havířov, Břeclav, Přerov. Hotovo je třeba v Kuřimi, Sokolově a Lipníku nad Bečvou. Vedle samotné rekonstrukce budov dochází též k nabídce nevyužitých nádražních prostor veřejné správě i komerčním subjektům.

Zavedli jsme také výrazné zlevnění jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let, ale také pro žáky a studenty do dovršení 26. roku života. Naše 75 procentní slevy využilo 38 procent dětí a žáků od 6 let, 36 procent studentů od 18 let a 22 procent seniorů od 65 let. 

Od 1. července 2018 je možné požádat o řidičský průkaz na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností. Jedná se o 206 míst, kde si občan může nyní vyřídit řidičský průkaz. K pořízení fotografie dojde přímo na místě vyřízení. Skoncovali jsme tak s papírovými fotkami. Řidiči také nově mohou na Portálu občana zjistit, kdy jim končí platnost řidičského průkazu, případně si zjistí stav svého bodového konta.

Registr vozidel od 1. 4. 2019 automaticky informuje majitele vozidel vlastnící datovou schránku zprávou do datové schránky o končící platnosti pravidelné technické prohlídky ve lhůtě 60 dnů před vypršením termínu technické prohlídky.

V oblasti prevence bezpečnosti silničního provozu Ministerstvo dopravy vyrobilo kampaně na vytváření uličky pro záchranáře, nepozornost při řízení nebo rizikové situace na motocyklu. Spoty k uličce pro záchranáře opakovaně v hlavním zpravodajství České televize, Primy nebo, Novy, zaznamenalo cca 5 milionů diváků, dále na uzavřených okruzích v krajských nemocnicích a u praktických lékařů, zásah zhruba 2,5 miliony lidí. Rizikové situace na motocyklu ve zpravodajství ČT a na sociálních sítích zaznamenaly zhruba 2 miliony lidí.

Děkuji.


 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků