První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025
13.5.2019Tiskové zprávy

První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít stavět v roce 2025, nádraží se letos opravují za miliardu korun. Taková témata dnes projednával ministr dopravy Vladimír Kremlík s vedením Správy železniční dopravní cesty a generálním ředitelem Jiřím Svobodou.

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025
SŽDC na dnešním jednání informovalo, že v současné době již probíhají jednání s Société nationale des chemins de fer français (SNCF) na přípravě výstavby vysokorychlostních tratí v ČR. Cílem této spolupráce je vytvořit manuál SŽDC pro projektování vysokorychlostních tratí a tím urychlit jejich přípravu až o pět let. "Nyní začínají jednání s francouzskou stranou o tom, jak se mají stavět tunely, mosty a trakční vedení na vysokorychlostních tratích po vzoru TGV. Stavba prvních vysokorychlostních tratí by měla začít v roce 2025, " říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Ministr dopravy se rovněž zajímal o investice do oprav významných nádražních budov. SŽDC do nich investuje miliardu korun ročně a stejně tomu bude také letos. Mezi lety 2017 a 2022 bude na jejich rekonstrukce vynaloženo přibližně 8,4 miliardy korun.


 
Zpět na výpis článků
Související články