Prvních tisíc vozidel s registračními značkami na přání již jezdí po českých silnicích

Prvních tisíc vozidel s registračními značkami na přání již jezdí po českých silnicích
29.1.2016Média a tiskové zprávy

Nové možnosti, která se řidičům naskytla s úderem nového roku, tedy pořídit si na své vozidlo nebo vozidlo své firmy registrační značku na přání, využilo během prvního měsíce téměř 2 500 lidí, z toho přes 300 zájemců si o značku na přání zažádalo pro svůj motocykl. Lidé mohou žádost podat na jednom z 205 úřadů obcí s rozšířenou působností, podle místa registrace svého vozidla.

„O značku na přání projevili motoristé zájem napříč celou Českou republikou. Nejvíce lidí této možnosti využilo hned v prvním týdnu, kdy úřady obcí s rozšířenou působností obdržely přes 1 650 žádostí, potom začal zájem klesat. Za poslední lednový týden tak o registrační značku na přání požádalo již jen necelých 200 lidí,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Největší zájem byl o značky obsahující jméno, přezdívku nebo název firmy daného žadatele. Během několika dnů byly také vybrány číselné řady, jako například 11111111, 22222222 apod. Mnoho zájemců rovněž projevilo zájem umístit si na tabulku značku svého vozidla. Zaregistrována již tak byla například i značka FERRARI1, RENAULT1, 422SKODA nebo například T75TATRA, JA6UAR01 či 000V0LV0.  

Z celkového počtu 2 500 podaných žádostí je již tisíc značek u svých nových majitelů. Dalších 800 motoristů využilo možnosti tříměsíční rezervace za poplatek 500 Kč. Zbytek počtu tvoří žádosti ve správním řízení, registrační značky odeslané do výroby nebo naopak značky v distribuci od výrobce zpět na příslušný úřad, na kterém řidič o značku na přání žádal.

Nejvíc žádostí o registrační značku na přání bylo v Praze, nejméně na Vysočině

S největším náporem žadatelů se museli vypořádat v Praze, kde požádalo téměř 600 Pražanů. Naopak nejmenší zájem značky na přání vzbudily v kraji Vysočina, kde možnosti využilo pouze kolem 80 žadatelů. Z konkrétních obcí je potom po Praze rekordmanem Brno s téměř 200 žádostmi a Ostrava se 70 žádostmi.

Žadatelé byli při vymýšlení požadovaných znění opravdu kreativní, při troše štěstí tak na českých silnicích potkáte i BATM0BIL nebo auta se značkami FANT0MAS, C0KOLADA, M0JEAUTO, UKRADEN3, 0LDTIMER, DR0BEK01, BIKER666, 900TURB0, KUZLATK0, C0DZILLA, S0VICZKA, 666BUBIK, BYLINAR1, ANDILEK1 nebo naopak 666DABEL. Mezi další zajímavá znění patří například FACEB00K, SPUTNIK1, H0LCICKA či BITC0IN1.

Z motocyklů patří mezi zajímavé značky například N0LIMIT, VEL0REX, NESAH4T, USARMY1, 01SPI0N, 01STEJK, ZAV0D0U, 01BIKER, INDIAN1, TYBRZD0, IMS0RRY, M0RAVAK, 79PEPAN, HELLB0Y, HARLEY0 nebo M0T0RKA. U všech znění je vždy místo písmene „O“ číslice „0“.   

Jak o značku na přání požádat?

V případě zájmu o značku na přání se žadatel musí obrátit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla, s žádostí, na které uvede údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku 5000 Kč za jednu tabulku mu bude značka do 15 dnů od zaplacení vydána.

Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W - z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen či jejich přílišné šířky). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen. V případě auta je značka složená z 8 znaků, pro motocykly je provedena 7 znaky, v případě mopedu se jedná o 5 znaků.

Na značku na přání není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.).

Zde naleznete statistiku podaných žádostí, rozdělených podle jednotlivých krajů a ORP.

 

 

 

Stáhněte si:
Zpět na výpis článků