Reakce MD na slova Miloslavy Pošvářové ohledně úprav cen u výkupu pozemků sloužících pro výstavbu do

Reakce MD na slova Miloslavy Pošvářové ohledně úprav cen u výkupu pozemků sloužících pro výstavbu do
25.6.2014Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy reaguje na mediální výstup Miloslavy Pošvářové ohledně cen výkupu pozemků sloužících pro stavby dopravní infrastruktury ("stát může zaplatit za vykoupení pozemků na 20 kilometrů dálnice až půl miliardy korun namísto dosavadních 60 milionů"). Předmětná novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury je projednávána v legislativním procesu (poslaneckou sněmovnou byla schválena, v dalším kroku ji bude projednávat senát).

Především je potřeba zdůraznit, že ministerstvo netuší z jakých propočtů paní Pošvářová vycházela. Z  pohledu MD se jedná o účelovou hru s čísly, tato hra je však zavádějící.

 

Stanovisko Ministerstva dopravy k údajům, které zveřejnila Miloslava Pošvářová k novele zákona č. 416/2009 Sb.:

 

· Novelou navržené a sněmovnou odsouhlasené bonusy se týkají pouze zemědělské a lesnické půdy (nikoliv stavebních pozemků!);

 

· Před účinností novely zákona k 1. 2. 2013 se zemědělské pozemky prodávaly průměrně za cca 200 kč/m2;

 

· Při stavbě dálnice s šířkou vozovky 27,5 metru se jedná na 1 km trasy o 50 000 m2 plochy, při ceně 200 Kč/m2 za zemědělskou půdu by to tedy čistě teoreticky (v případě výkupu výhradně zemědělské půdy) bylo 10 mil. Kč. Z toho vyplývá, že cena za výkupy 20kilometrového úseku by se pohybovala (opět čistě teoreticky) při výkupu pouze zemědělské půdy kolem 200 mil. Kč.

 

· K těmto průměrným cenám zemědělské půdy okolo 200 Kč/m2 bychom se rádi s pomocí bonusů vrátili. To je podstatou připravené úpravy v zákoně č. 416/2009 Sb.

 

· Výpočty paní Pošvářové operují s extrémně rozdílnými čísly na obou protipólech.

Zpět na výpis článků