Řidiči již mohou cestovat po D11 až do Hradce Králové, poslední zbývající úsek byl zprovozněn

Řidiči již mohou cestovat po D11 až do Hradce Králové, poslední zbývající úsek byl zprovozněn
21.8.2017Média a tiskové zprávy

Od pondělí 21. srpna je dálnice D11 otevřena řidičům v celé délce mezi Prahou a Hradcem Králové. Poslední úsek stavby Osičky – Hradec Králové slavnostně uvedli do provozu ministr dopravy Dan Ťok a jeho polský protějšek Andrzej Adamczyk.

Řidiči již mohou cestovat po D11 až do Hradce Králové, poslední zbývající úsek byl zprovozněn

„Veřejnosti jsme úsek už minulý měsíc ukázali na dni otevřených dveří a ohlasy byly velmi kladné. Hradečtí i lidé z okolí dali jasně najevo, že dálnici chtějí a chtějí i její pokračování. Usiluji o to, aby stavba dálnice od Hradce na Jaroměř pokračovala nejrychleji, jak to jen bude možné. Je nešťastné, že tzv. ekologové ze spolku Děti Země hlasy těchto lidí nerespektují, napadají bezdůvodně už vydané stavební povolení a zdržují pokračování stavby,“ prohlásil ministr Dan Ťok.

D11 není důležitá jen jako republikové propojení, je společně s jihočeskou D3 součástí tahu mezi Polskem a Rakouskem. Právě polský ministr infrastruktury a stavebnictví Andrzej Adamczyk se slavnostního zprovoznění dálnice D11 zúčastnil také. Šlo o další setkání obou ministrů, to poslední se uskutečnilo 17. července letošního roku ve Dvoře Králové.
Poslední chybějící 2,5 km úsek mezi krajským a hlavním městem teď začne využívat nákladní doprava, která dosud musela stavbu objíždět a uleví se tak silnicím nižších tříd. Od přetížené dopravy se uleví například lidem z Nového Města (u Chlumce nad Cidlinou) či z Plačic.

„První část zhruba dvanáctikilometrové stavby Osičky – Hradec Králové byla zprovozněna už v roce 2006. Martýrium dokončení závěrečného úseku se tak táhne více než deset let a patří mezi české unikáty související s problematickými výkupy pozemků. Dálnice do Hradce Králové měla řidičům sloužit už dávno a jsem rád, že jsme tuto neslavně známou stavbu dnes konečně zprovoznili,“ dodal Ťok.

Provoz na nově otevřeném úseku D11 mezi Osičkami a Hradcem Králové bude zpočátku obousměrný, ale omezený, protože je nutné ještě odbourat provizorní sjezd u obce Praskačka. Jde o jediné možné řešení, protože jinak by doprava na D11 a okolních komunikacích byla omezena ještě více. Všechny postupné úpravy budou hotové do konce listopadu.

„V současné době však již intenzivně pracujeme na dalších částech této důležité komunikace, která umožní kvalitní přeshraniční propojení s Polskem a díky které dojde v okolních obcích ke snížení hlukové zátěže, imisí z dopravy a vysokého rizika dopravních nehod. Velký význam má dokončení dálnice D11 také z ekonomického hlediska“, konstatoval generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

 

 

Zpět na výpis článků
Související články