Řidiči nově zjistí stav svých bodů na Portálu občana

Řidiči nově zjistí stav svých bodů na Portálu občana
13.2.2019Tiskové zprávy

Data z registru řidičů jsou přístupnější veřejnosti. Řidiči s elektronickou občankou nebo datovou schránkou naleznou nově na Portálu občana stav svého bodového konta, detaily ke svým řidičským oprávněním nebo přehled o končící platnosti řidičáku. Lidé již nebudou muset pro informace na úřad nebo Czech POINT.

Řidiči nově zjistí stav svých bodů na Portálu občana
„Každý řidič si může pohodlně zjistit stav svého bodového konta a datum poslední změny. Portál také ukáže platnost řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilostí řidiče. Do budoucna chceme upozorňovat na body za přestupky nebo končící platnost průkazů aktivně prostřednictvím datové schránky, textové zprávy nebo e-mailu, pokud o to občan požádá," říká ministr dopravy Dan Ťok.
 
Přístup do on-line databáze probíhá prostřednictvím nově vydávaných eObčanek, občanských průkazů s elektronickým čipem, na Portálu občana. Lidé s touto formou elektronické identifikace získávají údaje o jejich osobě vedené v informačním systému veřejné správy. Do agendy Centrálního registru řidičů se uživatel Portálu dostane poklikem na odkaz „Řidičský průkaz“, kde se mu zobrazí výpis z příslušného registru.
 
Přidání údajů z Centrálního registru řidičů do systému Portál občana proběhlo díky spolupráci Odboru agend řidičů a Centra dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy s Ministerstvem vnitra. Jednotné poskytování údajů občanům prostřednictvím Portálu občana je jedním z prvků elektronizace státní správy ČR – Digitální Česko (Vládní program digitalizace České republiky 2018 +).

Zájemci mohou v Portálu nově získat výpis se svými základními řidičskými údaji:
  • jméno, příjmení a datum narození
  • číslo řidičského průkazu a datum jeho platnosti
  • skupiny řidičského oprávnění
  • číslo průkazu profesní způsobilostí řidiče s vyznačenou způsobilostí a datum platnosti způsobilosti
  • stav bodového hodnocení a datum poslední změny bodového hodnocení
  • informace o končící platnosti řidičského průkazu.

portal.png
 
Zpět na výpis článků
Související články