Lety ruských aerolinek jsou opět povolené, Česká republika a Rusko se chtějí dohodnout

Lety ruských aerolinek jsou opět povolené, Česká republika a Rusko se chtějí dohodnout
2.7.2019Tiskové zprávy

Tisková informace k letům mezi Českou republikou a Ruskou federací

Lety ruských aerolinek jsou opět povolené, Česká republika a Rusko se chtějí dohodnout


Aktuální situace v letecké dopravě mezi ČR a RF je výsledkem nedosažení dohody mezi leteckými úřady obou stran. V této souvislosti Ministerstvo dopravy Ruské federace jednostranně omezilo právo přeletů sibiřské části území Ruské federace pro České aerolinie, a.s. na jejich lince mezi Prahou a Soulem, které český dopravce dlouhodobě využíval. Česká strana uvedený krok považuje za porušení stávajících ujednání a tak následně omezila práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966.

Situace se v současné době intenzivně řeší jak s ruskou stranou, tak i s leteckými dopravci.

Ministerstvo dopravy Ruské federace v ranních hodinách dne 2. 7. 2019 vydalo povolení pro přelety Českých aerolinií, a.s. do 7. 7. 2019. Ihned poté Ministerstvo dopravy České republiky zahájilo reciproční postup vůči ruským leteckým dopravcům. Lety tedy budou povoleny také do 7. 7. 2019. Lety ruských dopravců se povolují průběžně, k velkému narušení provozu by již nemělo docházet.

V mezidobí budou obě strany aktivně jednat na dosažení dohody. Snahou české strany není blokovat letecký provoz mezi oběma státy, nicméně musí hájit oprávněné zájmy svých leteckých dopravců.

V této souvislosti Ministerstvo dopravy České republiky lituje vzniklého nepohodlí a komplikací pro cestující, které však bylo způsobené prvotním rozhodnutím ruské strany. Cílem české strany bude negativní dopady na cestující veřejnost minimalizovat. 
 
Zpět na výpis článků
Související články