Samostatné stanice měření emisí mohou pokračovat, jednotný výstup zaručí kontrolní technik

Samostatné stanice měření emisí mohou pokračovat, jednotný výstup zaručí kontrolní technik
22.12.2017Tiskové zprávy

Samostatné stanice měření emisí mohou i nadále poskytovat své služby motoristům. Požadavek evropské legislativy na jednotný výstup z technické kontroly bude zajištěn tím, že celkový výsledek kontroly vydá odborně připravený technik. Vyplývá to z novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválila vláda. Novela také zmenší prostor pro podvody se stáčením počítadla ujeté vzdálenosti (tzv. stáčení tachometru).

Samostatné stanice měření emisí mohou pokračovat, jednotný výstup zaručí kontrolní technik

Ministerstvo novelu zákona předložilo proto, aby do českého právního řádu přeneslo tři evropské směrnice upravující technické prohlídky vozidel. Evropská legislativa nově požaduje jednotná pravidla na celý systém technické kontroly. Bylo proto třeba vyjasnit otázku, zda je vůbec možné zachovat samostatné stanice měření emisí. Ministerstvu dopravy se podařilo s Evropskou komisí tuto otázku vyřešit tak, aby samostatné stanice měření emisí mohly ve své činnosti pokračovat. Cílem ministerstva bylo, aby evropská pravidla neměla negativní dopad na rozsah služeb, které čeští motoristé využívají.

Nadále tedy bude na rozhodnutí provozovatele vozidla, zda si technickou prohlídku vyřídí pouze ve stanici technické kontroly nebo bude tato prohlídka provedena ve stanici měření emisí a následně ve stanici technické kontroly. Protokol o celkovém výsledku technické prohlídky bude ale vždy vystavovat kontrolní technik, jehož odborná způsobilost bude zahrnovat i měření emisí. Vedle toho vznikne kategorie kontrolních techniků s omezením na vydávání osvědčení pouze z měření emisí.

Novela dále jasně stanoví, že změna záznamu o celkovém počtu kilometrů na počítači ujeté vzdálenosti vozidla je přestupkem jak u fyzických tak u právnických osob. Z toho pak vyplývají i příslušné finanční sankce. Zákon zároveň nově přímo hovoří o tom, že záznam o celkové ujeté vzdálenosti nesmí být měněn. Výjimkou je pouze oprava nebo výměna počítače ujeté vzdálenosti. Ten, kdo takový zásah do „tachometru“ provede, bude muset o opravě vystavit protokol a předat ho provozovateli vozidla.
 
Zpět na výpis článků