Severovýchodní část obchvatu Pardubic byla zahájena

Severovýchodní část obchvatu Pardubic byla zahájena
20.12.2022Tiskové zprávy

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu silnice I/36, Pardubice, Trnová – Fáblovka – Dubina. Jedná se o čtyřpruhovou, směrově rozdělenou komunikaci, která bude plnit funkci severovýchodního obchvatu krajské metropole. Stavba se soutěžila v režimu Design&Build.

Severovýchodní část obchvatu Pardubic byla zahájena
„Pardubice již léta čekají na dnes zahájený obchvat. Pro Pardubický kraj je to další důležitý dopravní projekt po D35 z Časů do Ostrova, který zprovozňujeme tento čtvrtek. Obchvat výrazně uleví severovýchodní části města od tranzitní dopravy a řidičům se zkrátí celková jízdní doba přes město,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

„Stavba bude mít zásadní vliv na zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy na stávajících komunikacích v Pardubicích, kde po jejím zprovoznění očekáváme výrazný pokles tranzitní, ale i místní dopravy, která již nebude muset projíždět centrem města. Nová komunikace bude dostatečně kapacitní a díky oddělení jízdních směrů i bezpečnější. Stavba byla soutěžena v režimu Design & Build a jedná se o největší akci tohoto charakteru v České republice. V přípravě je již také navazující stavba, v rámci které dojde k rozšíření silnice I/36 na čtyřpruh a to od dnes zahájené stavby až k mimoúrovňové křižovatce Doubravice,“ řekl při zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.Současně se zvýšením bezpečnosti a plynulosti dopravy dojde v Pardubicích, zejména díky snížení hluku a emisí, také k celkovému zlepšení životního prostředí.

Součástí stavby bude také dvanáct protihlukových stěn, podchod pro pěší a osm mostů. Hlavní dominantou stavby bude zavěšený dvoupolový most přes Labe.
 
  • délka: 4,2 km
  • kategorie: MS 4d 19,0/50 a MS 4d 19,0/70
  • počet všech stavebních objektů: 95
  • zhotovitel: Hochtief CZ, Doprastav, Silnice Čáslav
  • cena stavby dle smlouvy: 1 446 mil. Kč bez DPH
  • předpokládané zprovoznění stavby: 2025
  • vizualizace stavby: I/36, Pardubice, Trnová – Fáblovka – Dubina 
Zpět na výpis článků