Slevy mírně zvýšily počet cestujících, kontroly odhalily několik pochybení

Slevy mírně zvýšily počet cestujících, kontroly odhalily několik pochybení
28.2.2019Tiskové zprávy

Od loňského září mohou studenti do 26 a senioři nad 65 let využít ve vlacích a autobusech slevy 75 procent na jízdném. Za první čtyři měsíce fungování slev ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům na kompenzacích celkem dvě miliardy korun. Fakturovaná částka dopravců odpovídá původním předpokladům, znamená to tedy, že zlevněné jízdné vyjde stát zhruba na šest miliard korun ročně.

Slevy mírně zvýšily počet cestujících, kontroly odhalily několik pochybení
Největší objem faktur zaslaly České dráhy ve výši 846 milionů korun, RegioJet fakturoval 105 milionů korun, Arriva celkem 182 milionů korun, Student Agency dohromady 56 milionů korun a Leo Express s.r.o.. 28 mil. korun. Stát dopravcům kompenzuje částku do výše komerčního jízdného. Ztráta je vždy vyčíslena z konkrétní ceny jízdenky, kterou by cestující zaplatil, pokud by slevu nedostal.

Zavedení slev na jízdném zvýšilo počet cestujících řádově o jednotky procent. V případě Českých drah došlo v období září až prosinec k meziročnímu nárůstu o čtyři procenta. Slevy u národního dopravce využívá zhruba čtyřicet procent zákazníků. V souvislosti s růstem počtu zákazníků České dráhy posílily spoje na mnoha linkách, např. z Prahy na Moravu (Ostrava, Valašsko, Slovácko), mezi Prahou a Českými Budějovicemi a Plzní nebo mezi Brnem a Jihlavou.

Za půlroku fungování slev proběhlo celkem pět set namátkových kontrol, při kterém revizoři zjistili celkem patnáct závad. Nejčastěji se jednalo o nedoložení dokladu k nároku na slevu. Kontroly probíhaly přímo ve vozidlech. Kontroloři se zaměřili především nato, zda mají cestující k jízdenkám se slevou vydaným ve vozidle, případně prodaným v předprodeji, i příslušný průkaz dokládající nárok na slevu. Tedy jestli dopravci nedávají zlevněné jízdné i cestujícím bez nároku na slevu. Dále se kontroluje, zda nejsou vydány jízdenky pro fiktivní cestující, kdy například v autobusech by mohl řidič navolit slevové jízdenky, na které nikdo nejede.

Aby se zjištěné nedostatky neopakovaly, bude Ministerstvo dopravy kontaktovat dopravce a upozorní je, v jakých případech dochází z jejich strany k pochybením. V případě prokázání úmyslu nebo opakovaných chybách hrozí dopravci sankce ve výši padesáti procent z celkového ročního objemu kompenzací.

Sleva 75 procent na jízdné ve vlacích a autobusech se týká žáků, studentů od 6 do 26 let a seniorů od 65 let. Od 1. září platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v rámci integrovaných dopravních systémů a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. Ve vlacích sleva platí pouze ve 2. třídě. Stát také nadále nařizuje 100 procentní slevu na jízdném pro děti do šestého roku života. 
Zpět na výpis článků