Spolupráce Česka a Saska: Vysokorychlostní železnice, vodíková a autonomní doprava

Spolupráce Česka a Saska: Vysokorychlostní železnice, vodíková a autonomní doprava
22.7.2021Tiskové zprávy

Rychlejší cestování vlakem, splavnost Labe a podepsané memorandum o sdílení dat v autonomní mobilitě a digitalizaci dopravy. Taková byla témata jednání českého ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka a saského ministra hospodářství, dopravy a práce Martina Duliga v Ústí nad Labem.

Spolupráce Česka a Saska:  Vysokorychlostní železnice, vodíková a autonomní doprava
„Pokračujeme na přípravě přeshraničního tunelu mezi Drážďany a Ústí nad Labem, cílem je zkrátit cestovní dobu mezi Prahou a Drážďany na hodinu, ale také propojit Berlín s Prahou a Vídní v rámci projektu Via Vindobona,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Česko-saští experti obou ministerstev se aktivně účastní na činnosti Evropského uskupení územní spolupráce Nové železniční spojení Drážďany – Praha, jehož páté výročí založení si delegace připomněly spolu s hejtmanem Ústeckého kraje Janem Schillerem a prvním zástupcem zemského rady zemského okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušné hory. 

Projekt Via Vindobona zrychluje osobní dopravu mezi Prahou a Drážďanami, ale také přibližuje obyvatele  Brna či Vídně. Česká delegace proto požádala o podporu Saska při revizi dopravní sítě TEN-T a zahrnutí úseku Praha – Brno a Ústí nad Labem - Heidenau do hlavní části této sítě. Karel Havlíček informoval také svého saského kolegu o jednání se spolkovým ministrem Scheuerem a podpisu mezinárodní smlouvy o splavnění Labe. 

Oba ministři zároveň podepsali memorandum o výměně dopravních dat, digitalizaci dopravy a autonomní mobilitě. „Sousední Sasko je skvělým partnerem v oblasti chytrých a ekologických dopravních projektů. Ústecký kraj čekají mimořádné investice do moderních technologií a inspiraci může najít právě v sousedním regionu“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Pro Českou republiku je také zajímavá spolupráce v oblasti vodíku a jeho využití, místopředseda vlády České republiky proto zdůraznil zájem o rozvoj vodíkových technologií a spolu s hejtmanem Ústeckého kraje pozval saského partnera na Podnikatelské Fórum ve dnech 23. a 24. září 2021, jehož program se bude věnovat vodíkové ekonomice.  
Zpět na výpis článků