Plavební správa zkontrolovala od začátku roku skoro 800 plavidel, pochybení našla u čtvrtiny z nich

Plavební správa zkontrolovala od začátku roku skoro 800 plavidel, pochybení našla u čtvrtiny z nich
28.7.2017Tiskové zprávy

V průběhu celého léta probíhají kontroly na českých vodních hladinách zaměřené na dodržování předpisů, správné doklady i alkohol u vůdců plavidel. Kontroly provádí namátkově Státní plavební správa s Policií České republiky. Z necelých osmi set kontrolovaných plavidel odhalila 186 přestupků. Oznámili to dnes ministr dopravy Dan Ťok a ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová na společné kontrole na vodní nádrži Slapy.

Plavební správa zkontrolovala od začátku roku skoro 800 plavidel, pochybení našla u čtvrtiny z nich
„Na vodě platí pravidla provozu podobně jako na silnici. Chceme kontrolovat jejich dodržování, abychom ochránili plavce a zaručili jim bezpečné koupání,“ uvedl ministr Dan Ťok. 

Kontroly se zaměřují na dodržování předpisů na vodě, řádné doklady vůdců i plavidel, alkohol u vůdců plavidel, ale také na půjčovny plavidel nebo provozovatele přístavišť.

„Mezi nejčastější přestupky patřila plavba bez lodního osvědčení, chybějící anebo nesprávné poznávací znaky, nerespektování plavebního značení a plavba pod vlivem alkoholu,“ řekla na brífinku ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Ministerstvo i nadále rozšiřuje místa pro bezpečné koupání. Do seznamu míst, kam nesmějí vplouvat lodě, přibyly letos další místa, a to nádrže Vranov, Dalešice. Jejich úplný seznam můžete najít zde.

Intenzita lodní dopravy v Česku přitom v posledních letech výrazně roste, podle údajů plavební správy přibylo jenom loni 162 nových plavidel a dohromady jich bylo registrováno necelých 800. Průkaz vůdce plavidla vzrostl loni meziročně o 1205 lidí na celkem 3359 oprávnění. Plyne z toho i rostoucí riziko nehod, kterých se v roce 2017 událo jen šest. Naštěstí bez vzniku velkých materiálních škod.

Informační kampaň upozorní na nejčastější rizika na vodě

Kvůli vyššímu provozu na vodě také Ministerstvo dopravy spolu se Státní plavební správou a Českou televizí natočilo minipořady o bezpečnosti plavebního provozu. Od konce června až do poloviny srpna běží v televizi šest dílů upozorňující na nejčastější rizika na vodě jako je střet lodě s plavcem, co je to plavba v kluzu a kde a proč se nesmí plavat. Díly jsou rovněž dostupné na iVysílání České televize.

Cílem krátkých pořadů je zároveň vysvětlit, jak české zákony definují vodní plochy a cesty a kdo na nich hlídá a kontroluje dodržování všech pravidel.

 
Zpět na výpis článků
Související články