Stavba D49 Hulín – Fryšták je o krok blíž ke stavebnímu povolení

Stavba D49 Hulín – Fryšták je o krok blíž ke stavebnímu povolení
23. 11. 2016Média a tiskové zprávy

Devět prioritních dopravních staveb, které nemusejí opakovat proces posuzování vlivu na životní prostředí – tzv. EIA, plánuje resort dopravy zahájit v roce 2017. Stavba šestnáctikilometrového úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku již dostala od Ministerstva životního prostředí první závazné stanovisko k vlivům na životní prostředí a lze zažádat o stavební povolení.

Stavba D49 Hulín – Fryšták je o krok blíž ke stavebnímu povolení
Dva měsíce od předložení kompletních podkladů Ředitelství silnic a dálnic splnil ministr životního prostředí Richard Brabec svůj slib a vydal první závazné stanovisko k vlivům prioritního dopravního záměru na životní prostředí. Do konce roku přibydou ke stavbě D49 další potřebná stanovisk pro dopravní stavby, aby mohlo Ministerstvo dopravy zažádat o stavební povolení.

„Pro všechny připravené prioritní stavby máme peníze a příští rok chceme zahájit jejich výstavbu. Spolu s dalšími projekty je to více než sto kilometrů nových dálnic. Zachránili jsme stavby, které budou brzy připravené k výstavbě a které mají přímý vliv na občany po celé republice,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Na soulad české a evropské legislativy ohledně procesu vlivu staveb na životní prostředí čekala Evropská komise přes 10 let. Až teprve současná vláda vyjednala pro devět prioritních staveb výjimku, aby nedošlo ke zpoždění výstavby kvůli opakování celého procesu EIA. Jde o stavby, které jsou součástí transevropské sítě, bylo jim do března roku 2015 vydáno územní rozhodnutí, disponují souhlasným stanoviskem EIA právě podle zákona z roku 1992 a jsou přímo stanovené nařízením vlády.


Seznam prioritních staveb s možností EIA ve zrychleném režimu:
D3 Obchvat Českých Budějovic
(D3 0310/I Úsilné - Hodějovice a D3 0310/II Hodějovice - Třebonín)
D6 obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice
(D6 Lubenec, obchvat; D6 Řevničov, obchvat; D6 Nové Strašecí - Řevničov)
D48 Frýdek Místek, obchvat
D35 Opatovice - Ostrov
(D35 Opatovice nad Labem - Časy a D35 Časy - Ostrov)
D49 Hulín – Fryšták
D55 Otrokovice, obchvat JV část
D11 1106 Hradec Králové – Smiřice
D1 0136 Říkovice – Přerov
Modernizace trati Sudoměřice – Votice
 
Zpět na výpis článků