Taxametr nemá být povinný, vláda souhlasí s provozováním taxíků přes mobilní aplikace

Taxametr nemá být povinný, vláda souhlasí s provozováním taxíků přes mobilní aplikace
27.2.2019Tiskové zprávy

Vláda schválila novelu umožňující srovnat podmínky provozování běžných taxislužeb s těmi, které k objednávání i placení využívají výhradně mobilní aplikace jako alternativu k taxametrům. Řidiči taxíků by také nemuseli projít zkouškou z místopisu. Změna zákona o silniční dopravě putuje do Poslanecké sněmovny.

Taxametr nemá být povinný, vláda souhlasí s provozováním taxíků přes mobilní aplikace
„Potřebujeme srovnat podmínky pro klasickou taxislužbu i moderní aplikace. Místo taxametru umožňuje novela zákona používání mobilní aplikace, auta by již mohly být označeny jen nálepkou namísto střešní svítilny s nápisem „TAXI“ a řidiči by se v době masového rozšíření navigací mohli obejít bez zkoušek z místopisu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Předkládaná novela má především zlegalizovat používání aplikací jako třetího druhu taxislužby, vedle současné klasické s taxametrem a smluvní, u které se vyžaduje předem uzavřená písemná smlouva. Každý dopravce má mít živnostenské oprávnění, evidované vozidlo a řidič musí mít oprávnění řidiče taxislužby

Praktickým dopadem novely bude především to, že při provedení objednávky přes aplikaci bude řidiči umožněno nevyužít taxametr. V takovém případě musí cestující před jízdou v aplikaci odsouhlasit konečnou cenu za přepravu. Novela také zavádí povinnosti zprostředkovatele taxislužby, které směřují k ochraně cestujících. V případě poškození cestujícího při přepravě například předražením totiž bude možné prostředky správního trestání postihnout řidiče a dopravce.

Změnit se má také pravomoc obcí, které již nebudou stanovovat jako podmínku znalost místopisu, absolvování zkoušek obsluhy taxametru a právních předpisů upravujících provozování taxislužby a ochranu spotřebitele. Taktéž nebudou určovat povinné náležitosti aut, například barvu karoserie nebo minimální rozměry vozidla. Odpovědnost úřadů za evidenci a povolování taxislužeb a vydávání licencí pro řidiče zůstává beze změn.

Na přípravě základních principů nové legislativy Ministerstvo dopravy spolupracovalo nejen se zástupci ostatních resortů, ale především s provozovateli klasických i alternativních taxislužeb.


 
Zpět na výpis článků
Související články