Nový úsek ústecké D8 je bez omezení

Nový úsek ústecké D8 je bez omezení
20.9.2017Tiskové zprávy

Ve středu 20. září odpoledne řidiči projeli poprvé dvanáctikilometrovým úsekem ústecké dálnice D8 mezi Bílinkou a Řehlovicemi bez omezení. Od páté hodiny ranní byl úsek uzavřený kvůli cvičení integrovaného záchranného systému, testům a kontrole bezpečnostních a provozních systémů tunelů a změně dopravního značení.

Nový úsek ústecké D8 je bez omezení

„Prackovická estakáda na ústecké dálnici D8 je podle odborníků z rady geotechnického monitoringu bezpečná pro provoz ve všech čtyřech pruzích a nemusí už omezovat řidiče. V úseku proběhlo dlouhodobě plánované testování v tunelech a cvičení integrovaného záchranného systému, kdy bylo potřeba tento úsek dálnice na půl dne uzavřít,“ uvedl ministr Dan Ťok.

Provoz na zbývajícím úseku dálnice D8 byl po odstranění sesuvu zprovozněn v prosinci loňského roku. Kvůli nestabilnímu podloží u Prackovické estakády bylo nutné omezit provoz pouze na dva ze čtyř jízdních pruhů a dodatečně most zakotvit pomocí podzemních kamenných stěn, kotev v opěře nebo železobetonových pilotů.
Dálnice D8 je v tomto území také pod nepřetržitým monitoringem na více než stovce měřících bodů.

Pokračování v dalších stavebních pracích u estakády bude probíhat na jaře příštího roku, kdy bude opět provoz jako doposud na mostě omezen na dva pruhy. Toto dopravní omezení nicméně doposud v místě nezpůsobovalo žádné dopravní komplikace a doprava na D8 byla i ve zúženém profilu plynulá.

Dvanáctikilometrový úsek ústecké dálnice D8 od Bílinky po Řehlovice bude přes den od 5. ranní do nejdéle 17. hodiny odpolední zcela uzavřený. Bude nutné provést detailní testy a kontroly veškerých bezpečnostních a provozních systémů tunelů. Od ranních hodin bude na úseku dálnice probíhat komplexní cvičení Integrovaného záchranného systému v koordinaci s dispečinkem Ředitelství silnic a dálnic. V této době bude k dispozici značená objízdná trasa vedená převážně po silnici 1/8. Během doby uzavření dálnice silničáři také odstraní přechodné dopravní značení, doplní svodidla, zruší přejezdy středního dělícího pásu, zbrousí mostní dilatační přechod.

Poslední chybějící úsek dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi řidičům slouží od 17. prosince 2016. V celé své délce 94 km byla dálnice D8 loni zprovozněna na základě povolení předčasného užívání stavby, které vydaly příslušné stavební úřady na základě souhlasných stanovisek všech dotčených orgánů. Podkladem byl i odborný posudek stability svahů širšího okolí dálnice, včetně oponentního vyjádření České geologické služby.
 

Zpět na výpis článků
Související články