Visegrádská čtyřka se chystá na vysokorychlostní železnici

Visegrádská čtyřka se chystá na vysokorychlostní železnici
21.5.2019Tiskové zprávy

Příprava dalšího financování dopravních staveb z evropských peněz po roce 2020, lepší výběr dlužného mýtného a příprava vysokorychlostní tratě propojující Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko. Taková byla témata jednání ministrů dopravy a zástupců Visegrádské čtyřky v Bratislavě.

Visegrádská čtyřka se chystá na vysokorychlostní železnici

Stavbu vysokorychlostní železnice podpořil na jednání ministr dopravy Vladimír Kremlík, který za Českou republiku podepsal společné memorandum. "Problematika vysokorychlostních tratí je i pro mě v České republice prioritou. Náklady a přínosy nového spojení mezi Varšavou, Katowicemi, Ostravou, Brnem, Bratislavou a Budapeští ověří studie proveditelnosti, která bude počítat se zapojením příspěvků z evropských fondů," řekl po jednání ministr dopravy Vladimír Kremlík. Studii proveditelnosti zadává maďarské strana a bude vycházet z již vykonaných či běžících prací ve zbývajících třech státech.
 
Ministři dopravy se také společně vyslovili proti krácení peněz na silniční infrastrukturu v příštím rozpočtovém období Evropské unie na příští sedmileté rozpočtové období EU, tedy na roky 2021 až 2027. "Budeme bojovat za to, abychom dostali peníze alespoň na úrovni současného období," řekl slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.
 
Slovenský ministr také požaduje společný postup evropských zemí pro urychlení přeshraničního vymáhání pokut za nezaplacené poplatky za použití dálnic. V rámci Evropské unie bude proto zaktualizovaný předpis, podle kterého bude možné tyto údaje získat ze zahraničních registrů vozidel. V současnosti to možné není a státy nejsou schopny získat potřebné údaje o provozovatelích vozidel registrovaných v zahraničí.

 
Zpět na výpis článků