Vláda pomůže podnikatelům zasaženým pandemií, podporu dostanou i zájezdoví dopravci

Vláda pomůže podnikatelům zasaženým pandemií, podporu dostanou i zájezdoví dopravci
18.2.2022Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy spustilo v pondělí 21. února program na podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě COVID-BUS III. Cílem je zmírnit dopady pandemie covidu-19 na zájezdové dopravce a kompenzovat jim propad tržeb. Celkem je v programu vyčleněno 400 milionů korun.

Vláda pomůže podnikatelům zasaženým pandemií, podporu dostanou i zájezdoví dopravci
„Vláda pomáhá podnikatelům zasaženým dopady covidu-19, na což jsme rychle zareagovali další podporou zájezdových dopravců. Chceme tak podpořit zejména malé a střední podnikatele v sektoru, který na dopravním trhu hraje svoji nezastupitelnou roli,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Podpora je zaměřena na ty zájezdové dopravce, kterým od 1. listopadu do 31. prosince 2021 poklesl obrat nejméně o 50 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Jeden žadatel může získat maximálně 2,5 milionu Kč, výše podpory bude i nadále odvozena od emisní třídy autobusu (vyšší emisní třída = nižší dopad na životní prostředí + vyšší pořizovací cena autobusu). Zohledněna je také kapacita autobusu dle míst na sezení. 

Příjem žádostí bude zahájen v pondělí 28. února a pomoc bude vyhodnocena i proplacena ještě v prvním pololetí roku 2022. Schválené parametry podpory a realizace programu je podmíněna schválením státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně. 

Většina firem provozuje jeden až tři autobusy (výjimečně více), které jsou pořizovány zejména na leasing. Jedná se navíc o sektor s velmi nízkou marží. Kombinace těchto faktorů vede k tomu, že úvěrování podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě je extrémně složité, mnohdy vázané na osobní majetek podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě.

Všechny potřebné informace pro podání žádosti jsou zveřejněny na www.mdcr.cz/covidbus

Foto: autobusova-doprava-Praha.cz
 
Zpět na výpis článků