Začala stavba dalších částí velkého městského okruhu v Brně

Začala stavba dalších částí velkého městského okruhu v Brně
23.6.2021Média a tiskové zprávy

Stavby na silnici I/42 Tomkovo náměstí a Rokytova navazují na Husovický tunel. Dvojstavba o délce 1,2 kilometru významně odlehčí již zcela přetíženým ulicím od dopravy směřující na sídliště Vinohrady a Líšeň.

Začala stavba dalších částí velkého městského okruhu v Brně
„Obě zahájené stavby jsou součástí Velkého městského okruhu, který vzhledem k neustále narůstající dopravě Brno nutně potřebuje. Stavebně se bude jednat o velmi náročnou akci, součástí stavby jsou totiž i velké mosty přes Tomkovo náměstí a řeku Svitavu a také více než půl kilometru dlouhá estakáda přes Maloměřické seřaďovací nádraží,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Nová kapacitní komunikace přispěje ke snížení nehodovosti a naopak ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy, což přinese pozitivní dopad i na snížení hlukové zátěže. „Touto investicí za 2,4 miliardy korun dokládá resort dopravy, že zaměřuje svou pozornost kromě dálnic i na průtahy a obchvaty měst, a to i díky spolufinancování z evropských fondů,“ dodává ministr.

Velký městský okruh Brno bude po svém kompletním dobudování nejdůležitějším prvkem silniční sítě města Brna s celorepublikovým významem. Okruh, procházející mimo centrum města, bude směrově dělenou víceproudou komunikací rychlostního typu. Umožní rychlý a plynulý přesun vozidel z jedné strany města na druhou a odstraní neúnosnou dopravní zátěž z řady hlavních ulic.
 
Aktuálně běží práce na II. etapě stavby VMO Žabovřeská, v rámci které vzniká nový tramvajový tunel o délce 500 metrů, což v místě umožní rozšíření silnice na čtyřpruhové uspořádání.

Souhrnné technické údaje o stavbě I/42 Rokytova, Tomkovo náměstí

délka: 1,249 km
Cena: 2 356 252 993 Kč (bez DPH)
Zhotovitel: FIRESTA - Fišer, a.s.; OHL ŽS, 
a.s.; Metrostav DIZ spol. s r.o
Uvedení do provozu: 2024 
Zpět na výpis článků