Začíná série Regionálních dnů železnice, v České Třebové pojede souběžně pára a pantograf

Začíná série Regionálních dnů železnice, v České Třebové pojede souběžně pára a pantograf
1.9.2022Tiskové zprávy

První zářijový víkend se hned na několika místech ponese v duchu železné dráhy. V České Třebové a Trutnově se uskuteční Regionální dny železnice, na blatenské lokálky vyrazí parní vlak. Do Lednicko-valtického areálu pak turisty sveze historický motorák přezdívaný Hurvínek.

Začíná série Regionálních dnů železnice, v České Třebové pojede souběžně pára a pantograf
Zářijové oslavy svátku železničářů zahájí v sobotu třetího září Regionální den železnice v České Třebové. České dráhy připravily atraktivní program v areálu českotřebovského depa a jízdy historických vlaků po tratích v okolí.

Příznivci historických železničních vozidel se můžou těšit na zvláštní jízdy parního vlaku s lokomotivou 423.009 Velký bejček a také pantografové jednotky řady 451 (takzvaného Žabotlamu). Parní vlak nejdřív pojede v 8:37 z České Třebové do Moravské Třebové, odkud se v 10:18 vrátí zpět do České Třebové. Po poledni se pak vydá směrem do Svitav.
 
V úseku mezi Českou Třebovou a Opatovem přitom bude připravena unikátní podívaná, při níž pojede parní vlak souběžně s pantografovou jednotkou. Společný odjezd obou vlaků bude ve 13:15 z České Třebové.
 
Historická pantografová jednotka bude kromě této souběžné jízdy nasazena i na několika dalších vlacích. Ráno sveze cestující z Bludova do Ústí nad Orlicí. Následovat budou tři okružní jízdy po různých kolejích v železničním uzlu Česká Třebová a v podvečer pak souprava odjede z České Třebové přes Pardubice do pražské Libně.

Bohatý doprovodný program

Během dne zajistí České dráhy také kyvadlové vlaky ze stanice Česká Třebová (z pátého nástupiště) do depa. Zde si budou návštěvníci moci od osmi do šestnácti hodin prohlédnout výstavu historických i moderních vozidel, svézt se na stanovišti strojvedoucího nebo vláčkem taženým lokomotivou řady 701 Prasátko. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením a upomínkovými předměty, dětský koutek nebo výstava železničních modelů.
 
 
Zajímavý doprovodný program zajistí také partneři akce. Správa železnic umožní zájemcům prohlídku ústředního stavědla 019 (přístup podchodem od firmy Korado) a nedaleko odtud také prostor drážních hasičů v Semanínské ulici. Ve Střední škole technické a dopravní v Habrmanově ulici pak budou mít lidé od devíti do čtrnácti hodin možnost navštívit dopravní sál a simulátor řízení lokomotivy.

Den železnice v Trutnově ozdobí Velký bejček

Na neděli čtvrtého září pak připravily České dráhy společně se svými partnery Regionální den železnice v Trutnově. Na místo oslav se návštěvníci mohou svézt z Hradce Králové zvláštním vlakem v čele s parní lokomotivou Velký bejček. Ten bude odjíždět z královéhradeckého hlavního nádraží v 7:33 a na trutnovské hlavní nádraží přijede v 9:35. Historická souprava zajistí během dne dvě vyhlídkové jízdy, a to do Vrchlabí (odjezd z Trutnova hl.n. v 9:55) a do Červeného Kostelce (odjezd z Trutnova hl.n. ve 14:10). V 16:20 se pak vydá zpět do krajského města, kam přijede v 18:27.
 
Zájemci si na trutnovském hlavním nádraží prohlédnou výstavu kolejových vozidel a modelové kolejiště, nebude chybět výstava železničních modelů nebo promítání filmů s drážní tématikou.
 
Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Ten spojil britský Stockton a Darlington. Oslavy dne železnice jsou během září plánované na řadě míst České republiky. Hlavní akci ČD společně s partnery připravují na 24. září v Plzni.

Na blatenské lokálky vyjede parní vlak

Zajímavá akce se chystá v sobotu třetího září také na pomezí Plzeňského, Jihočeského a Středočeského kraje. České dráhy tam vypraví parní vlak, který postupně projede takzvané blatenské lokálky. Vlaková souprava bude sestavená z historických osobních vozů a v jejím čele pojede lokomotiva 310.072 Kafemlejnek. Jízdenky budou v prodeji přímo ve vlaku.
 
Vlak bude začínat v 9:00 v Nepomuku, odkud pojede přes Kasejovice a Lnáře do Blatné (příjezd v 10:38). Z této železniční stanice bude v 11:26 pokračovat přes Bělčice do Březnice (příjezd ve 12:22) a nakonec projede i lokálku do Rožmitálu pod Třemšínem, kam přijede ve 13:10. Na zpáteční cestu se souprava vydá po stejné trase. Odjezd z Rožmitálu bude ve 13:35, z Březnice ve 14:45 a z Blatné v 16:25. Cílovou stanicí bude Nepomuk, kam vlak přijede v 17:58.
 
Kromě samotné jízdy historickým vlakem se cestující mohou těšit i na další zajímavosti. V areálu železniční stanice Kasejovice mezi Nepomukem a Blatnou si budou moci prohlédnout budovu bývalé vodárny, která bude tento den otevřena pro veřejnost. Ve stanici Rožmitál pod Třemšínem pak bude v době pobytu parního vlaku připravena výstavka o historii tamní tratě a prodej upomínkových předmětů.
 
Oba víkendové dny je také možné vydat se nostalgickým vlakem do Lednicko-valtického areálu, kam návštěvníky odveze historický motoráček Hurvínek.
 
Podrobnosti o všech akcích můžete najít na stránkách ČD Nostalgie nebo Den železnice.
 
Zpět na výpis článků