Zemřel první ministr dopravy České republiky Jan Stráský

Zemřel první ministr dopravy České republiky Jan Stráský
6.11.2019Média a tiskové zprávy

Poslední federální předseda vlády a první ministr dopravy samostatné České republiky Jan Stráský zemřel v Praze ve věku 78 let.

Zemřel první ministr dopravy České republiky Jan Stráský
Stráský přijal v červenci 1992 roli premiéra Československa. "Byl to těžký půlrok. To nešlo o kůrovce, to šlo o možnou válku, o občanské spory, o spory s Maďarskem, o spory s celou Evropou, která nevěřila, že se nám to podaří v klidu rozdělit. A přišlo velké ulehčení," komentoval Stráský své působení jako premiéra dělícího se státu. Po rezignaci Václava Havla navíc vykonával i část prezidentských pravomocí.

Po rozpadu Československa se bývalý federální premiér vrátil do české vlády, kde dostal na starosti ministerstvo dopravy. "(Antonín) Baudyš byl lepší střelec, takže si vybral obranu a já dopravu," popsal v nadsázce cestu do čela resortu, který vedl do října 1995, kdy jej premiér Klaus povolal "hasit problémy" do čela ministerstva zdravotnictví. První ministr-nelékař ale stihl uvést do života jen malou část reformy, než spolu s celou vládou na přelomu let 1997 a 1998 skončil. V červnu 1998 také skončil v roli poslance.

Stráský se narodil 24. prosince 1940 v Plzni, kde také maturoval na obchodní akademii (1958). V letech 1963 až 1970 vystudoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od 60. let až do roku 1990 pracoval ve Státní bance československé, nejprve v Plzni, později v pražské centrále, ze které se na začátku normalizace musel přesunout na pobočku pro Prahu 1 ve stejné budově. Stráský byl dvakrát ženatý, z prvního manželství má syna a dceru, z druhého syna.

Zdroj: ČTK
 

 

Zpět na výpis článků