Nový mýtný systém bez problémů funguje

Nový mýtný systém bez problémů funguje
23.12.2019 11:54:30Na pravou míru
Nový mýtný systém bez problémů funguje

Komentátor internetového deníku Forum24 Štěpán Malát okomentoval dopravní situaci spojenou se spuštěním nového mýtného systému a dodatečnou registrací vozidel, jejichž majitelé nesplnili tuto povinnost včas během dostatečně dlouhé desetitýdenní lhůty před spuštěním systému. Tvrzením, že „Babiš ujišťuje, že mýtné funguje. Realita? Fronty řidičů, kamiony stojí i na dálnici“ však Štěpán Malát zbytečně mate čtenáře. Informace uvádíme na pravou míru.

Informace, že „na hraničních čerpacích stanicích se totiž mnohdy tvoří kolony a fronty řidičů čekajících na vydání krabičky k mýtnému“, je zcela chybná. V souvislosti se spuštěním nového mýtného systému se tvořily v prvních dnech nárazově krátké kolony do dvou kilometrů délky pouze na dvou místech v rámci celé České republiky: na přechodu Lanžhot na dálnici D2 a na autorem zmiňované dálnici D8 (čerpací stanice na 78. kilometru ve směru na Ústí nad Labem a Prahu). Provoz na ostatních rizikových tranzitních přechodech, jako je Český Těšín, Bohumín, Náchod či Rozvadov se podařilo zvládnout bez jakýchkoli dopravních komplikací. Ani na hraničním přechodu Lanžhot se od třetího dne po spuštění systému žádné kolony netvoří.
 
Opozdilcům z řad dopravců bylo vydáno během necelých tří týdnů po spuštění systému 80 tisíc palubních jednotek. Dopady na dopravu byly díky pečlivé přípravě Ministerstva dopravy, ŘSD, provozovatele systému a díky asistenci dopravní policie skutečně minimální.
 
Satelitní mýtný systém společnosti CzechToll funguje bezchybně již 23. den. Stát jeho prostřednictvím vybral od dopravců již více než 680 milionů korun, a to s provozními náklady třikrát nižšími, než musel hradit ještě v listopadu i v předchozích třinácti letech.

Aktuální stav mýtného systému můžete sledovat na www.mytocz.eu


 


Zpět na výpis článků