Smlouva na nové mýto platí, příprava systému běží dál

Smlouva na nové mýto platí, příprava systému běží dál
24.06.2019 16:12:17Na pravou míru
Smlouva na nové mýto platí, příprava systému běží dál

Jaroslav Spurný v novém vydání týdeníku Respekt komentuje aktuality ve zpoplatnění silnic I. třídy pro kamiony a zavádění nového elektronického mýtného systému v roce 2019.

Článek Vše dobré pro Kapsch mj. tvrdí, že se nyní mění podmínky tendru (A minulý týden sdělil nový ministr dopravy Vladimír Kremlík, že opět mění podmínky soutěže.) a že smlouva k tomu uzavřená neplatí (Satelitní mýto CzechToll by mělo fungovat od 1. ledna 2020. Smlouva je neplatná, ještě o ní bude rozhodovat ÚOHS, ale musí se řídit verdiktem soudu.).

Chceme zdůraznit, že tyto dedukce neodpovídají skutečnému stavu věcí:
• Tendr už je skončený, smlouva je podepsaná a platí.
• Žádný ministr dopravy tedy nemohl v souvislosti se zpoplatněním silnic I. tříd zasahovat do již zadaných podmínek soutěže, natož je měnit. Rozsah zpoplatnění zůstal po celou dobu soutěže stejný, nijak se neměnil.
• Jiná otázka bylo memorandum se Svazem měst a obcí a Asociací krajů. Po vzájemné schůzce o i ustavení pracovní skupiny pro řešení objíždění zpoplatněných silnic.
• Stávajícímu provozovateli systému jsme doručili oznámení o ukončení poskytování služeb mýtného systému – jde o postup, který byl předjímán dodatky uzavřenými s Kapschem v srpnu 2016.
• Konečné rozhodnutí ve věci platnosti smlouvy na provozování mýtného systému doposud nepadlo.
• Cílem je bezproblémový výběr mýta prostřednictvím nového systému od prosince 2019. Přípravy běží naplno.
 

Zpět na výpis článků