Organizace regionální dopravy v JMK

Organizace regionální dopravy v JMK
19.12.2019 16:00:29Poskytnuté informace
Organizace regionální dopravy v JMK
 
Žádost:
Žadatel požádal o „výčet všech železničních stanic, které jsou ve směru z Brna posledními v Jihomoravském kraji, a to všemi směry.“

Odpověď:
Ministerstvo dopravy na základě vyjádření věcně příslušného Odboru veřejné dopravy  poskytuje následující informace.
V případě železničních stanic, které se nacházejí v blízkosti hranic Jihomoravského kraje, lze konkrétně jmenovat následující železniční stanice: Letovice, Nedvědice, Níhov, Vysoké Popovice, Blížkovice, Šatov, Břeclav, Lanžhot, Vrbovce, Veselí nad Moravou, Moravský Písek zastávka, Chvalkovice na Hané a Velké Opatovice.
Situace s organizací regionální dopravy v Jihomoravském kraji vznikla rozhodnutím tohoto kraje. Právo a pravomoc organizovat dopravu v kraji získaly kraje zákonem o krajích z roku 2000. Ministerstvo tak nemůže kraji nařizovat, jak má postupovat v organizaci této dopravy, ani kraji nemůže v této věci nařizovat postup.

Některé kraje nakonec před novým jízdním řádem své původně připravované systémy upravily. Jihomoravský kraj však trvá na tom, že vše se musí přizpůsobit krajskému systému. Krajský úřad Jihomoravského kraje podává informace o svém systému na webu: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=403999&TypeID=2.

Jednotná jízdenka plánovaná na rok 2020 zjednoduší a zpřehlední systém nákupu i cestování a bude fungovat napříč republikou. Její finanční tarify se však stále ještě řeší a mohou se od krajských tarifů lišit.

Informace byla poskytnuta 19. 12. 2019.


Zpět na výpis článků