Analýza příčin vzniku sesuvu na dálnici D8 u Dobkoviček

Analýza příčin vzniku sesuvu na dálnici D8 u Dobkoviček
23.12.2016 11:00:17Pozemní komunikace

Na základě rozhodnutí ministra dopravy Dana Ťoka zveřejňuje Ministerstvo dopravy celé znění Analýzy k sesuvu u Dobkoviček na D8.

Právníci doposud doporučovali nezveřejňovat dokument na základě žádostí o svobodném přístupu k informacím kvůli tomu, že slouží jako podklad pro žalobu na Kamenolom Zbraslav kvůli objektivní odpovědnosti. Ministr nicméně trvá na tom, že převažuje zájem na otevřenost úřadu a tedy zájem zveřejnit analýzu. Zároveň už ministr dopravy začal jednat s Kamenolomem Zbraslav o mimosoudním vyrovnání.

„My jsme řekli, že kamenolom je jedním z faktorů, proč ten sesuv nastal. V roce 2013 byla extrémní situace. Byly záplavy, byly obrovské deště a sesuvů v celé České republice bylo hodně. Tento byl jeden z nich. Mně právníci říkali, že v době, kdy vedeme soudní spor, není vhodné, abychom veškeré naše důkazy zveřejňovali na všechny strany. Na druhé straně, já nemám primární zájem, aby celý problém toho byl jenom hozený na objektivní odpovědnost toho lomu," vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

"Tady je potřeba rozumět tomu, že existuje objektivní odpovědnost. Přesto, že děláte všechno v souladu se zákonem a s povolením, vaše výsledky činnosti mohou něco ovlivnit. Tomu se říká objektivní odpovědnost v našem právu. Jinými slovy, například těžíte uhlí, dojde k sesuvům, podmáčí se domy, nebo propadají domy, jako se to děje třeba na Ostravsku. Za to je ten důl odpovědný. V tomto případě, já neříkám, že někdo schválně v tom lomu udělal něco špatně, ale jeho důsledky se stalo něco," dodává ministr.

"Jsem přesvědčen, že je dohoda o mimosoudním vyrovnání na dobré cestě a nemusí skončit tím, že od lomu dostaneme peníze. Může to skončit dohodou o odkoupení lomu a celou situaci vyřešíme tím, že se tam přestane těžit a jedno z možných ohnisek nějakého dalšího problému bude zažehnáno,“ uzavírá Ťok.
 

Stáhněte si:
Zpět na výpis článků