BESIP s partnery spustil online výuku dopravní výchovy

BESIP s partnery spustil online výuku dopravní výchovy
3.4.2020Média a tiskové zprávy

BESIP připravil, ve spolupráci Týmem silniční bezpečnosti, Asociací Záchranný kruh a společností Bezpečné cesty, interaktivní webovou aplikaci pro všechny žáky základních škol, kteří se v současné době vzdělávají z domova. Díky této výukové aplikaci si mohou děti hravou formou procvičovat svoje znalosti z oblasti bezpečného chování v silničním provozu, mohou se vžít do role chodce, cyklisty nebo třeba spolucestujícího v autě. Pro učitele mateřských škol, základních škol a vychovatele školních družin a dalších školských zařízení pak BESIP připravil, v součinnosti s Centrem dopravního výzkumu Brno, sérii vzdělávacích online seminářů, které všem pedagogům přibližují nové metodiky pro výuku dopravní výchovy.

BESIP s partnery spustil online výuku dopravní výchovy
BESIP operativně zareagoval na stávající situaci a inicioval spuštění nové vzdělávací aplikace, protože v současnosti neprobíhá ani školní výuka, ani praktický výcvik žáků na dopravních hřištích. Zrušena musela být také populární „Dopravní soutěž mladých cyklistů“. 

Nová aplikace nabízí žákům výběr celkem z osmi tematických okruhů, které dohromady zahrnují více než 900 testových otázek. Má podobu online testů a mohou ji využít žáci prvního i druhého stupně. Do databáze jsou zahrnuty jak jednodušší otázky, tak i ty složitější, které prověří skutečné znalosti starších žáků. 

Aplikaci najdete na https://testy.dopravnivychova.cz/. Bude fungovat trvale, do budoucna může hravou formou zpestřit i klasickou školní výuku.

Testy jsou rozděleny do 8 kategorií:
1.    1. stupeň ZŠ
2.    2. stupeň ZŠ
3.    Cyklista
4.    Chodec
5.    Spolucestující
6.    Dopravní značky
7.    Křižovatky
8.    První pomoc

Princip aplikace je jednoduchý: žák si vybere z jakékoli kategorie test. Při jeho spuštění se mu vygeneruje deset náhodných otázek, na které postupně odpovídá ze tří až čtyř nabízených možností. Okamžitě se mu zobrazí, jestli zvolil správné nebo chybné řešení. Všechny správné odpovědi jsou navíc zdůvodněny. 

Online semináře pro učitele

Učitelé předškolních dětí, žáků základních škol i vychovatelé a lektoři dopravní výchovy ze školních družin a dalších školských zařízení se mohou přihlásit na online semináře věnované výuce dopravní výchovy. Webináře, které realizuje Centrum dopravního výzkumu s BESIP, jsou certifikované a všem zúčastněným pedagogům představí nové metodické materiály pro výuku dopravní výchovy i doporučené vzdělávací aktivity a videa, která mohou zpestřit školní výuku. První seminář proběhl 2. dubna za účasti více než 200 sledujících a chatujících. Záznam semináře naleznete zde. 

Další webináře k dopravní výchově pro učitele budou následovat. Informace naleznete na https://www.detivdoprave.cz/seminare-2020/
 
Zpět na výpis článků
Související články