Evropský standard GSM-R propojí českou železnici s rakouskou

Evropský standard GSM-R propojí českou železnici s rakouskou
9.10.2015Tiskové zprávy

Praha, 9. října 2015 – Rozšiřování rádiové technologie GSM-R na tuzemských železnicích bude pokračovat projektem pokrytí úseku ze Znojma, přes Šatov až ke státní hranici s Rakouskem. Na základě výběrového řízení totiž podepsala Správa železniční dopravní cesty, státní organizace (SŽDC) se společností Kapsch smlouvu na další fázi implementace evropského standardu GSM-R, který má být dokončen na jaře roku 2016.

 

Postupně tím železnici technicky více zabezpečíme a zrychlíme. Použitím této technologie se také propojíme se sousedním Rakouskem,“ říká ministr dopravy Dan Ťok. Na projektu pro SŽDC bude vedle firmy Kapsch spolupracovat řada tuzemských firem, mimo jiné AŽD Praha, ČD-Telematika, TEPLOTECHNA Ostrava či SUDOP Brno.

V České republice už systém GSM-R funguje na dvou mezinárodních koridorech vedoucích z Německa přes Prahu, Brno a Břeclav na Slovensko a dál do Rakouska, na koridoru mezi Českou Třebovou a Ostravou nebo na nákladním koridoru vedoucím z Kolína přes Lysou nad Labem do Děčína. Aktuálně je mezinárodním standardem pokryto již 1140 km tuzemských železnic, dalších 560 kilometrů je v různé fázi realizace a dokončování.

Rozšiřování technologie GSM-R je jedním z těch projektů, na které doprava v minulých deseti letech čerpala významné peníze z evropských fondů, celkem šlo o zhruba 60 milionů eur,“ doplňuje ministr dopravy Ťok. 

Systém GSM-R slouží k přenosu potřebných datových a hlasových informací mezi vlakem a pozemním řízením provozu, přičemž klíčovou potřebou je především jeho stoprocentní spolehlivost.

 

Kontakt pro média:

 

Tomáš Neřold,tiskový mluvčí

Ministerstvo dopravy ČR

tel: +420 225 131 526

E-mail: tomas.nerold@mdcr.cz

www.mdcr.cz

 

David Šimoník, tiskový mluvčí

Kapsch CarrierCom s.r.o.

Tel.: +420 774 280 831

E-mail: david.simonik@relativepr.cz

http://www.kapsch.net/cz/kcc

Zpět na výpis článků