Nová pravidla pro bezpečnější používání dronů: Kategorie podle užití a registrace od konce roku

Nová pravidla pro bezpečnější používání dronů: Kategorie podle užití a registrace od konce roku
3.12.2020Tiskové zprávy

Od 31. 12. 2020 začínají v ČR i celé Evropské unii platit nová pravidla pro provozování dronů. Budou platit pro nově prodané, i dříve nakoupené stroje. Pravidla se vztahují také na letecké modely a zahrnují všechna letadla bez pilota. Nově se drony klasifikují do tří kategorií a je nutná registrace provozovatele na webu Úřadu civilního letectví, kde provozovatel obdrží registrační číslo a jím označí všechny své drony. Nová pravidla odpovídají na dění v tomto dynamicky se rozvíjejícím odvětví.

Nová pravidla pro bezpečnější používání dronů: Kategorie podle užití a registrace od konce roku
„Nový systém se zavádí především kvůli zvýšení bezpečnosti i zpřehlednění provozu a důležité je, že platí pro všechny členské státy EU stejně. Registraci a školení zpřístupňujeme provozovatelům online a pokračujeme tak dalším krokem v postupné digitalizaci agend Ministerstva dopravy,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Nová pravidla v oblasti dronů se budou týkat řádově desítek tisíc pilotů či provozovatelů i samotných dronů a leteckých modelů. Mezi největší změny patří registrace a rozdělení provozu dronů do tří kategorií – otevřená, specifická a certifikovaná. Liší se mírou regulace a požadavků na provozovatele/piloty dronů. Registrace bude zpřístupněna na webu Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) v pátek 4. 12. v 12.00. Bude se v nějaké míře týkat většiny u nás provozovaných strojů, mimo těch, které váží méně než 250 g a nemají kameru či hraček pro děti do 14 let. 

Provoz dronů se dle nových pravidel řadí do následujících kategorií:
  •     Otevřená - Základní kategorie provozu umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků, např. na hmotnost dronu, způsob letu nebo proškolení pilotů.
  •     Specifická – Střední kategorie provozu umožní, po posouzení Úřadem pro civilní letectví (ÚCL), provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie.
  •     Certifikovaná - Nejpřísněji regulovaná, kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna. Více informací o jednotlivých kategoriích naleznete v souhrnné zprávě na webu ÚCL.

Pro další informace doporučujeme sledovat web www.letejtezodpovedne.cz, kde Řízení letového provozu ČR poskytuje užitečné informace k bezpečnému používání dronů.

 
Zpět na výpis článků